Hedef belirleyerek kendinizi kontrol edin

07.12.2021
333
Hedef belirleyerek kendinizi kontrol edin

Gerçekçi ve esnek olun; damak zevkinizin yeni yiyeceklere alışması için zaman tanıyın. Davranışınızı değiştirmek başa­rınızın simdir. Bununla beraber, ılımlı olmak, kendimizi zehir­leyip, vücudumuza kötü davranıp …

Gerçekçi ve esnek olun; damak zevkinizin yeni yiyeceklere alışması için zaman tanıyın. Davranışınızı değiştirmek başa­rınızın simdir. Bununla beraber, ılımlı olmak, kendimizi zehir­leyip, vücudumuza kötü davranıp sonra da kendimizi suçlu hissetmek demek değildir. Ilımlı olmak, programın dışına çıktığınızda hemen toparlanmaktır. Bazılarımızın haftada bir ya da ayda iki kere kaçamak yapmaya ihtiyacı vardır. Bu kaça­makları planladığınız zamanlamalara uyun. Arada sırada kaça­mak yapmak, sonrasında hemen programa dönerseniz ve en azından bir hafta boyunca bir kaçamak yapmazsanız sorun değildir.

Birçok diyetisyen sadece küçük değişiklikler önerirler, eğer değişimler çok radikal olursa, diyet yapanların tamamen vaz­geçip hiçbir kazançları olmayacağından korkarlar. Buna tama­men karşıyım. On senelik tecrübeme göre, ilk altı hafta tam bir eforla planı uygulamaya başlayan kişilerin, aylar boyunca plana sadık kalma ve istenilen sonuçlara ulaşma oranı daha yüksektir. Planı yavaş yavaş uygulamaya çalışanların, önceki yeme şekillerine dönme olasılığı daha fazladır. Yavaş adaptas­yonu deneyenler, eski alışkanlıkları ve sağlıklı diyet arasında bir ileri bir geri yo-yo gibi gidip gelirler. Değişim zordur. Bir kere başlamışken neden daha fazlasına gayret edip istediğiniz sonuçlara hızlı ve kalıcı olarak kavuşmayasınız?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.