Bir moda diyetin farkına varmak

07.12.2021
234
Bir moda diyetin farkına varmak

Moda diyetler, hızlı kilo vermenin arkasına sığınanlar olarak sınıflandırılır. Birçok durumda bu diyetler kısıtlayıcıdır, dengesizdir, gerçekçi olmayan sözler verir ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Kilo …

Moda diyetler, hızlı kilo vermenin arkasına sığınanlar olarak sınıflandırılır. Birçok durumda bu diyetler kısıtlayıcıdır, dengesizdir, gerçekçi olmayan sözler verir ve sağlık sorunlarına yol açabilir. Kilo verilecektir fakat muhtemelen kısa bir süre sonra geri alınacaktır. Moda diyet uygulamalarının sonuçları geçici olur, böylece ardından düş kırıklığı gelir. Bu diyetleri uygulayan insanlar sık sık başarı­sızlık hissederler çünkü bu diyet programına bağlı kalamazlar.

Aşağıdaki ortak paydaların herhangi biri ya da hepsi moda diyetlerde bulunabilir:
• Bu diyetler aslında düşük kalorili diyetlerdir ve bu şekilde reklamları yapılma­masına rağmen genellikle kalori önerilerinin oldukça altındadırlar.
• Bu diyetler karbonhidratlar, lif, birçok vitamin ve mineralleri içeren besinler açısından yetersizdir.
• Bu diyetlerin çok protein, yağ ve çok az karbonhidrat ya da çok fazla karbon­hidrat ve çok az protein, yağ gerektiren besin önerileri oldukça dengesizdir.
• Bu diyetler öncelikle vücut sıvılarını etkilediği için kilo kaybedilmesine neden olur, böylece diyet yapanlara başarı duygusu sağlar. Aslında kilo sonra geri alı­nacak ve başarılar başarısızlığa dönüşecektir.
• Bu diyetler, porsiyon miktarından bahsetmezler. Tüketicilere aşırıya kaçmadan nasıl yiyeceklerini öğretmezler.
• Bu diyetlerin bazıları, bazı yiyecekleri birlikte ya da ayrı yiyerek “yiyecek bir­leştirilmesini” teşvik ederler.
• Bu diyetlerin çoğu, diyet yapanların uzun bir dönem önerilen yeme planlarını izlemelerini tavsiye eder.
• Bu diyetlere uzun bir zaman devam edildiğinde ne kadar zararlı olabileceğini bildiklerinden uzun dönemli uygulanmaları önermezler.

Moda bir diyette porsiyon miktarından nadiren bahsedilir. Püf nokta, az yemek yerine bütün bir gıda kategorisini seçmektir.
Hızlı moda diyetin temel düşüncesi, bir çok insanı en kısa zamanda 2-5 kilo vermeleri için cesaretlendirmektir. Ancak uzun vadeli sonuçlar çok daha büyüktür. Moda diyetler doğru dürüst işlemez. Bu programlara inanmayın. Sonunda yalnızca başarısız olduğunuzu hissetmenize neden olacak düş kırıklığı için kendinizi hazır­layacaksınız. Kendiniz için daha iyi seçenekler arayın. Yeme biçimlerinize ve yaşam tarzınıza yönelik uzun vadeli değişiklikler içeren aşamalı değişimler her bakımdan daha anlamlıdır. Gerçekten kilo vermek için herhangi bir şeyi denemeye istekliyseniz neden onu doğru şekilde yapmayasınız?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.