Nilay Keçeci’den ‘Renkli beslen bedenin pasını at’ detoksu!

Soğuk havalardan bahar aylarına geçişle birlikte bedende güç eksikliği görülebiliyor. Gerçek besin kaynaklarının seçilmemesi, kâfi oranda besin alınmaması, vitamin ve mineral eksikliklerinin olması üzere birçok neden sizi bu periyotta yorgun hissettirebiliyor. Pekala daha güzel hissetmek ve bedendeki bu pası atmak için ne yapmalı?Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı bahar aylarında renkli beslenmenin değerini anlatıyor.

Nilay Keçeci’den ‘Renkli beslen bedenin pasını at’ detoksu!

Soğuk havalardan bahar aylarına geçişle birlikte bedende güç eksikliği görülebiliyor. Gerçek besin kaynaklarının seçilmemesi, kâfi oranda besin alınmaması, vitamin ve mineral eksikliklerinin olması üzere birçok neden sizi bu devirde yorgun hissettirebiliyor. Pekala daha âlâ hissetmek ve bedendeki bu pası atmak için ne yapmalı?Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı bahar aylarında renkli beslenmenin kıymetini anlatıyor.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, bahar mevsimine girdiğimiz şu günlerde daha sağlıklı beslenmenin ve fit olmanın inceliklerini anlattı. Keçeci, “Hareketsiz hayat, sıhhatsiz beslenme bedende oksidasyonu arttırır. Oksidasyon, hücrelerde biyokimyasal paslanmayı tabir eder. Bu çeşit bir paslanmanın panzehri ise antioksidan kaynaklarını bedende arttırmaktır. Aslında doğal tüm zerzevat ve meyveler ve sağlıklı yağlar antioksidan kaynağıdır. Fakat her renk başka çeşit antioksidan içerdiği için tüm kaynakları alabilmek ismine renkli beslenmek kıymetlidir. Karpuz, kiraz, böğürtlen, domates, havuç, bal kabağı, çilek, üzüm, nar, yeşil çay, ıspanak her biri farklı renkte, farklı vitamin ve mineral kaynaklarını içeren güçlü antioksidanlardır.” açıklamasında bulundu. İşte ünlü diyetisyenin ‘Renkli beslen bedenin pasını at’ ile ilgili dikkat çektiği ayrıntılar:

Nilay Keçeci

RENKLİ SMOOTHIE İLE GÜÇ KAZAN

Farklı vitamin ve mineral kaynaklarını bedene kazandırmak için renkli beslenmek gerek; ama her besini başka farklı tüketmek size sıkıntı gelecekse sağlıklı smoothie tanımları ile birçok besini tek seferde çarçabuk tüketebilirsiniz. Besin kaynakları açısından renkli olan smoothie tarifler bedeninizdeki pası atmanıza yardımcı olacak ve size güç verecek. Muz, elma, marul, kereviz sapı, brokoli, biraz limon ve sütü blend ederek hem sağlıklı hem de güç deposu bir smoothie yapabilirsiniz. Tatlı eksikliği hissini de yok etme konusunda bu smoothie hayli takviye olacaktır.

ÖDEMİ ATMAK İÇİN KIRMIZI ALARM!

Bahar aylarına girdiğimiz bu devirde bedende ödem sorunu de epey sık görülebilir. Ödem atmak ve bedeni hafifletmek için kırmızı besin güçlerinden yararlanabilirsiniz. Bedendeki ödemi atmak için 2 domates, 2 ceviz içi, biraz maydanoz ve kekiği blend edip sabah aç karnına tüketebilirsiniz. Yeniden yatmadan evvel bir dilim karpuzun suyunu içebilirsiniz. Bir orta öğünde bir avuç kiraz yiyebilirsiniz. Günde 10-12 çileği tüketebilir ya da salataların içine kırmızı kapya biber ekleyebilirsiniz. Bu tarifler bedeninizdeki ödemi atmanıza yardımcı olacaktır.

Nilay Keçeci ile

BAHAR DETOKSU İLE TOKSİNLERDEN ARIN

Vücudu ziyanlı unsurlardan ve toksinlerden arındırmak için bahar detoksu yapabilirsiniz. Detokslar gerçek bir halde uygulandığında kilo verme konusunda da epey yararlıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi, âlâ bir sirkülasyon ve sindirim sistemi üzere tüm sistemlerden toksinleri atmak için detokslar yardımcı olabilir. Detokslarda vazgeçemeyeceğimiz en kıymetli besin ananastır. Birebir vakitte kıymetli bir antoksidan olan ananas yağ yakmak için de hoş bir tercihtir. 12 adet çilek, 2 dilim ananas, yarım muz ve 2 dilim beyaz peyniri bir kase içine küçük küçük doğrayarak tüketebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.