Sağlıklı Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Şişmanlık her ne kadar sağlık açısından istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıksa da zayıflık da aynı şekilde çözülmesi gereken sağlık sorunlarından biridir.

Zayıf olan ve kilo almak isteyen insanların, bu süreçte yapması gereken şeyler vardır. Kilo almak önemli değildir, önemli olan sağlıklı kilo almaktır. Biz bu durumun önemini bildiğimiz için size kilo alırken sağlığınızı nasıl koruyacağınızı da anlatacağız.

Psikolojik, genetik ve bazı fizyolojik özellikler kişilerin kilo almasına engel olabilirler.

Kilo alımına engel olan faktörler şunlardır;

– Çinko eksikliği (iştah kaybına neden olur)
– Yorgunluk ve demir eksikliği
– Hipertiroid ile mide bağırsak parazitleri

Kilo artışı için önerilen sağlık tavsiyeleri şunlardır:

– 6 öğün yemek yemekten şaşmayın. Az ama sık yiyin ve öğünlerinizi besin değeri açısından zengin tutun.
– Öğünlerde asitli içecekler tüketmeyin ve hatta mümkünse asitli içecekleri hayatınızdan uzaklaştırın. Asitli içecekler sağlıksız bir şekilde kilo alımına neden olurlar. Vücudun şeker depolamasına ve bu şekerin yağa ve selülite dönüşmesine neden olurlar.
– Kalori için kuru yemişlerden faydalanın. Kuruyemişlerin hem besin değeri yüksektir hem de kalorisi. Bu sayede daha sağlıklı kilo alırsınız, hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.
– Pul biber, sumak ve kimyon gibi iştah açıcı baharatların gücünden yararlanın. Acı biber sinir sistemini uyarır ve bu sayede iştah açar.
Çinko ve demir desteği ile daha sağlıklı ve daha hızlı kilo alabilirsiniz. Zayıflıkla mücadele edenlere bakıldığında hem çinko hem de demir eksikliği yaşadıkları görülmüştür. Bu nedenle bu iki vitamin takviyesi alanlarda sağlıklı kilo artışları gözlemlenmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.