Zone – tartışmalı diyet

07.12.2021
274
Zone – tartışmalı diyet

Glisemik indeksin önemini abartmanın yanı sıra, Sears kendi tavsiyelerini savunmak için başka yanlış iddialarda da bulun­maktadır. Sears, hayvansal ve bitkisel protein arasındaki büyük biyokimyasal farkı …

Glisemik indeksin önemini abartmanın yanı sıra, Sears kendi tavsiyelerini savunmak için başka yanlış iddialarda da bulun­maktadır. Sears, hayvansal ve bitkisel protein arasındaki büyük biyokimyasal farkı gösteren bütün bilgi birikimini göz ardı etmektedir. Bu farkın amino asit yapılarından mı, yoksa dış yüzeyden mi kaynaklandığı önemli değildir. Önemli olan, bitkisel proteinlerin kolesterolü ve kanser riskini azaltması, hayvansal proteinlerin ise bunları artırmasıdır.

İkinci olarak Sears, vejetaryen diyetlerin kalp için zararlı olduğunu ve Dean Ornish’in vejetaryen diyetini uygulayan hastaların, Amerikan Kalp Derneği’nin diyetini uygulayanlar­dan daha fazla kalp krizi geçireceğini ve daha çabuk öleceğini söyleyecek kadar ileri gitmektedir. Sears şöyle demektedir: ” Tahminimce onun programını uygulayanlar sonuçta daha fazla kalp krizi ve felç geçirecek ve kardiyovasküler hastalıklardan ölüm oranları diğerlerinden daha fazla olacaktır…Bu kişilerin uyguladığı yüksek karbonhidratlı diyet kötü eicosanoidlerin aşırı üretimine yol açacak ve kardiyovasküler hastalık risk­lerini artıracaktır.” Dr. Ornish, “Lifestyle Heart Trial” adlı araştırması 1991′de Lancet’de yayımlandığından beri çok popülerdir. Bu çalışma, vejetaryen diyet uygulayan kalp hasta­larının koroner tıkanmalarının iyileştiğini rapor etmektedir.

Sears yine yanılmaktadır; üstelik bu sefer, kalp hastaları için riskli olabilecek tavsiyeler vermektedir. Bugüne kadar Sears’ın hatalı olduğunu kanıtlayan, Ornish’inki de dahil olmak üzere, en azından on yedi araştırma vardır. Ornish’in programını uygulayan hastaların durumu zaman içinde iyileşmiştir.

Daha da komik olanı, Ornish’in hastalarının yüksek karbon­hidratlı diyetlerinden dolayı daha fazla ensülin direnci geliş­tirdiklerini iddia etmesidir (ortalama 11 kg.lık kilo kaybına rağmen). Amerika’daki her beslenme uzmanı ve doktor, ensü­lin seviyelerinin ve ensülin direncinin vücut kilosuna paralel olduğunu bilir. Bu temel Fizyoloji 101 dersinin konusudur.

Sears, eicosanoidlerin, kalp hastalığından kansere, otoim-mün hastalığından obeziteye kadar, bütün hastalıkların ortaya çıkışını kontrol eden, vücudun süper hormonları olduğunu söyleyerek devam eder. Üstelik, eicosanoidleri uygun dengede tutmak için belli bir protein-karbonhidrat oranını tutturmanız gerekir her dört gram karbonhidrat için 3 gram protein. Bu cesur iddiaları kanıtlayacak hiçbir bilimsel bulgu yoktur ve Sears, diyetini uygulayanların eicosanoid seviyelerini hiç ölç­memiştir.

Artık ensülin cevabını, ensülin direncini ve kilo verebilme yeteneğini inceleyen araştırmalara sahibiz. Bu araştırmalarda, Sears’ın görüşleri bilimsel bulgularla örtüşmemektedir. Farklı seviyelerde ensülin direnci olan ve yüksek ensülin seviyeleri olan fazla kilolu kişiler, kilo vermeleri için diyete sokuldukla­rında, ensülin cevabındaki farklılıklara rağmen, ensülin sevi­yesi ve kilo verme yeteneği arasında bir ilişki bulunmamıştır. Ensülin seviyesi, ensülin direnci ve öğünlere ensülinin verdiği cevap, kilo verme yeteneğini kısıtlamamaktadır ne kısa va­dede, ne de uzun vadede. İştahın kontrolünde farkı yaratan, yiyecekleri ensülin cevabına göre seçmek değil, diyetin besinsel kalitesidir.

Sears, çok yağlı diyetlerle beslenen atletlerin performansı­nın daha iyi olmasından tutun, pirinç yemenin Çin ve Japonya’daki kalp krizlerine etkisine kadar, bilimsel literatürle çeli­şen düzinelerce gülünç iddiada bulunmaktadır.
Sears’ın Zone diyeti Fuhrman’ın diyeti
Yaşamak için ye
Toplam kalori 1,409 1,600
Lif 17,2gr 77 gr
Protein 96 gr 60 gr
Yağ 58 gr 19 gr
Karbonhidrat 132 gr 314 gr
Doymuş yağ 20 gr 2gr
Sodyum 4,130 mg 592 mg
B-karoten 274 mcg 8,260 mcg
C vitamini 160mg 625 mg
Kalsiyum 742 mg 877 mg
Magnezyum 227 mg 593 mg
Demir 9mg 22 mg
Manganez 1,5 mg 8,1 mg
E vitamini 7,6 IU 22 IU
Folate 211 mcg 1,242 mcg
Krom 0,067mg 0,168 mg

Sears’ın Zone menüsünde beta-karoten ve folate seviyele­rinin düşük olması, diğer bitkisel kaynaklı anti-kanser özellikli fıtobesinlerin seviyesinin de düşük olduğunun güçlü bir işare­tidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.