Şifalı bitkisel ilaçlar

07.12.2021
367
Şifalı bitkisel ilaçlar

Son zamanlardaki eğilimler ve ilgi, kişinin kilo vermesine yardım etmesi için tasarlanmış, büyük bir “şifalı iyileştirici” pazarına da yol açmıştır. Bu doğal ürün­ler sağlıklı gıda …

Son zamanlardaki eğilimler ve ilgi, kişinin kilo vermesine yardım etmesi için tasarlanmış, büyük bir “şifalı iyileştirici” pazarına da yol açmıştır. Bu doğal ürün­ler sağlıklı gıda marketlerinden, büfelerden, internetten, kilo verme kliniklerinden, bireysel dağıtıcılardan ve eczanelerden elde edilebilir. Yasal olarak “şifalı bitki” lerin güvenliğinin ve etkililiğinin test edilmemesinin zorunlu olma­ması yüzünden çoğunun zararlı olabileceği hakkında tüketiciler uyarılmaktadır.

Birçok şifalı ürün, kalp ve merkezi sinir sistemine potansiyel olarak zararlı uyarıcı etkileri olan anfetamin türü bir bileşim içerir. Bu ürünlerin bazıları, idrar söktürücüler gibi (idrar üretimini artıran maddeler) etki yapar, böylece su miktarı kaybına neden olur. Diğerleri metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltır. Bu gibi ürünler sık sık uykusuzluk, düzensiz kalp atışları, titremeler, baş ağrıları, has­sasiyet ve yüksek kan basıncı gibi istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Yine de tüketicilerin doymuş ya da dolu hissetmelerini sağlayan başka ürünler vardır. Bu ürünler bedendeki sıvıları emer, kişinin daha dolu hissetmesini sağlar ancak, gerçekte bu ürünler sağlıklı kilo verdirmekten çok uzaktırlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.