TRT ortak üretimi “Mannu Çanakkale’de” bugün itibariyle beyazperdede!

Sempatik bir koala olan Mannu’nun, sahibi William ile birlikte çıktığı macera dolu serüveni anlatan TRT ortak üretimi “Mannu Çanakkale’de” sinemasının İstanbul’da gerçekleşen galasının akabinde bugünden itibaren beyazperdede izleyiciyle buluşuyor.

23.04.2023
138

Sevimli bir koala olan Mannu’nun, sahibi William ile birlikte çıktığı macera dolu serüveni anlatan TRT ortak imali “Mannu Çanakkale’de” sinemasının İstanbul’da gerçekleşen galasının akabinde bugünden itibaren beyazperdede izleyiciyle buluşuyor.

Önceki gün İstanbul’da düzenlenen galayla birinci gösterimi yapılan “Mannu Çanakkale’de” animasyon sineması bugün beyazperdede sinemaseverlere açıldı. Şirin bir koala olan Mannu’nun, sahibi William ile birlikte Avustralya’dan Çanakkale’ye uzanan macera dolu eğlenceli serüvenini husus alan TRT ortak imali “Mannu Çanakkale’de” sinema bugün tüm Türkiye’de vizyonda.

Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen galaya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir, TRT İdaresi, sinemanın genel direktörü Nurullah Yenihan, Üretimci Kemal Bilal Aydın ve çok sayıda davetli iştirak sağlamıştı.

Mannu Çanakkaledenin galası yapıldı

“ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN TRT ARACILIĞIYLA GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMASI ÖNEMLİ”

Galaya konuk olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada Türkiye’de sinema bölümünün ve animasyon yapımlarının önemli kademeler kaydettiğini söyledi. Ersoy, TRT ortak üretimi “Mannu Çanakkale’de” filminin fragmanlarından yola çıkarak yapım kalitesini beğendiğini, Türk sinema ve animasyon dalının gelmiş olduğu noktanın memnuniyet verdiğini belirtti.

Çanakkale Zaferi’nin birliktelik ruhunun çocuklara aşılanması, gelecek jenerasyonlara aktarılması açısından bu sinemanın çok manalı ve kıymetli olduğunu söyleyen Ersoy, “Tabi bunun TRT ve sinema üzerinden gelecek jenerasyonlara, gelecek toplumlara yayılması ayrıyeten manalı. Biz bakanlık olarak bu çalışmalara verdiğimiz takviyeye arttırarak devam edeceğiz. Bu sinemanın farklı özellikleri var. Bir çocuklarımıza küçük yaştan çizgi sinema vasıtasıyla tarihimizi geçmişimizi öğretmek. Ayrıyeten bu bölgelerimizi tanımalarını sağlamak çok manalı ve değerli.” ifadelerini kullandı.

Mannu Çanakkaledenin konusu nedir

CUMHURİYET’İN 100. YILINA ÖZEL MANALI BİR ANİMASYON FİLMİ

TRT ortak imali “Mannu Çanakkale’de” sineması, şirin bir koala olan Mannu’nun, sahibi William ile birlikte Avustralya’dan Çanakkale’ye uzanan macera dolu eğlenceli serüvenini mevzu alıyor.

Cumhuriyet’in 100. yılında “Çanakkale Zaferi”ni farklı ve manalı bir lisanla izleyiciye aktaran üretim, TRT Çocukun uzman psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve içerik editörlerinin de katkılarıyla üç boyutlu animasyon tipinde hazırlandı.

MANNU ÇANAKKALE’DE SİNEMASININ KONUSU NEDİR?

“Mannu, Avustralya’da yaşayan sempatik ve evcil bir koaladır. Sahibi William’ın büyük dedesi ise Çanakkale’de savaşmıştır. William, ‘Anzak Günü’ anma merasimlerine katılmak için bir gemi ile yola çıktığında Mannu da gizlice onun sırt çantasına saklanır. William’ın dedesinden ona hatıra kalan madalyonun makus adamlar tarafından çalınmasıyla Mannu, madalyonu kurtarmak için William’dan farklı düşer. Mannu böylelikle kendini hiç bilmediği bir ülkede ona eşlik eden polis teşkilatı mensubu Ayşe, köpeği minik, kedi Boncuk, Cevher Nine, peşindeki Hary ve Gary’nin de dahil olduğu bir maceranın içinde bulur.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı’nın da desteklediği, TRT ortak üretimi “Mannu Çanakkale’de” 14 Nisan’da tüm Türkiye’de sinemalarda izleyiciyle buluşacak.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.