Eczaneler saat kaçta açılıyor? Eczane açılış ve kapanış saatleri 2023!

Eczane çalışma saatleri ilaç almak isteyen birçok kişi tarafından merak ediliyor. Herkesin muhtaçlık duyabileceği mevzular ortasında yer alan ezcane kapanış ve açılış saatleri değişkenlik gösteriyor. Pekala çalışma saatleri değişen eczaneler artık kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Hafta sonu bilhassa cumartesi günü eczaneler açık mı? Eczane açılış ve kapanış saatleriyle ilgili tüm merak edilenler haberimizde.

23.04.2023
274

Eczane çalışma saatleri ilaç almak isteyen birçok kişi tarafından merak ediliyor. Herkesin gereksinim duyabileceği hususlar ortasında yer alan ezcane kapanış ve açılış saatleri değişkenlik gösteriyor. Pekala çalışma saatleri değişen eczaneler artık kaçta açılıyor, kaçta kapanıyor? Hafta sonu bilhassa cumartesi günü eczaneler açık mı? Eczane açılış ve kapanış saatleriyle ilgili tüm merak edilenler haberimizde.

Sağlık müdürlüğü ve sıhhat bakanlığının sorumluluğu altında olan eczane, ilaçların yapılıp ve satıldığı yer olarak tanımlanmaktadır. Eczane sözü Arapça ‘Ecza’ ve Farsça ‘hane’ sözlerinin birleşiminden oluşarak vakitle eczane halini almıştır.  Eczaneler özel ve kamu kurumları (Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı) ile özel muahedeler yaparak bu kurumlara bağlı olanların ilaçlara ulaşmasını sağlamakla vazifelidirler. Hastanelerin acil servisine başvuran birçok kişi eczanelerin çalışma saatlerinin merak ediyor. İlaç ya da maske almak için eczaneye gitmek zorunda olan birçok kişi için eczanelerin açılış ve kapanış saatleri büyük değer teşkil ediyor. İşte eczane açılış ve kapanış saatleri:

eczaneler kaçta açılıyor 2022

ECZANELERİN AÇILIŞ VE KAPANIŞ SAATLERİ

 Eczaneler sabah 09.00’da açılıyor ve mesaiye başlıyor. Eczanelerin açılış saatleri bazen vilayetten ile değişiklik göstermektedir.

Eczanelerin öğlen yemeği molaları bulunmamakta ve öğlen ortası saatlerinde de hizmet etmeye devam etmektedir.

Nöbetçi eczaneler hariç eczanelerin kapanış saati 19.00’dur.

Eczaneler, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı üzere dini bayramlarda ve ayrıyeten 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim, 30 Ağustos, 15 Temmuz üzere resmi tatil günlerinde de kapalıdır.

eczane çalışma saatleri 2022

ECZANELER HAFTA SONU KAÇA KADAR AÇIK?

Son alınan karara nazaran, yalnızca Cumartesi günü açıktır. Pazar günü nöbetçi eczaneler dışında bütün eczaneler kapalıdır.

Hafta sonu eczaneler açık mı

NÖBETÇİ ECZANELER 2023

Nöbetçi eczaneler, eczaneler kapalı olduğu vakitlerde hafta içi ve cumartesi mesai saati sona erdikten sonra sabaha kadar nöbetçi eczaneler hizmet vermektedir. Tıpkı vakitte nöbetçi eczaneler pazar günleri de tam gün olarak hizmet verirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.