Kilo kaybında başarıya ulaşmak için başka stratejiler var mıdır?

07.12.2021
541
Kilo kaybında başarıya ulaşmak için başka stratejiler var mıdır?

Bu kitap stres yönetimi, sosyal destek ya da uyarıcı kontrolü konularında yazılmamıştır. Sadece bu konuları kapsayan ki­taplar vardır. Şurası açıktır ki, çılgın dünyamızda sağlıklı bi­çimde …

Bu kitap stres yönetimi, sosyal destek ya da uyarıcı kontrolü konularında yazılmamıştır. Sadece bu konuları kapsayan ki­taplar vardır. Şurası açıktır ki, çılgın dünyamızda sağlıklı bi­çimde beslenmek zordur; herkes yiyeceklerle intihar etmek ister gibi görünmektedir. Bunu belirttikten sonra kilo vermekte faydalı olduğu kanıtlanmış birkaç tavsiyeyi sunalım:

Sosyal destek: Aile ve arkadaşlarınızı da planınıza dahil edin. Diğerlerine bu kitabı okumalarını söyleyin; onları bu şekilde yemeye yönlendirmek için değil, neden böyle yediğinizi anla­maları ve sizi desteklemeleri için. Eğer gerçekten sizin arka­daşlarınız iseler, sağlığınızı geliştirme arzunuzu destekleye­cekler ve siz varken doğru yiyecek çeşitlerini bulundurmaya çalışacaklardır. Belki onlar da size katılacaklardır. Daha sağ­lıklı olma yolunda size katılacak ya da sizi destekleyecek en azından bir arkadaş bulmak aşırı faydalıdır.
Teşvik edici faktörlerin kontrolü: Baştan çıkmanıza neden olacak durumları, oturmaya yönelik aktiviteleri ve sosyal ye­mek yemeyi önleyecek stratejiler geliştirin. En önemli uyarıcı kontrol tekniği çevrenizi düzenlemektir. Bunun anlamı sizi yoldan çıkaracak yiyecekleri evinizden uzaklaştırmak, dolap­larınızı ve buzdolabınızı uygun yiyeceklerle doldurmaktır. Sa­dece mutfak masasında yemek yiyin; televizyon seyrederken yemeyin. Akşam yemeğinizi bitirdikten sonra, mutfak böl­gesini temizleyip oradan ayrılın; sonra dişlerinizi fırçalayın ve iple temizleyin ki geri dönüp atıştırmayın. Gününüze egzersiz programınızla başlayacağınızı kendinize hatırlatmak için, eg­zersiz kıyafetlerinizi akşamdan hazırlayın.

Sosyal bir durum nedeniyle dışarı çıktığınızda önceden yiyin ya da ihtiyaçlarınıza uygun bir yiyeceği önceden ayarlayamadınızsa kendi yemeğinizi getirin. Diğer misafirler için de yiyecek getirmeye gönüllü olun; o zaman kendiniz için de rahatça yiyecek bir şeyler getirmiş olursunuz. Yemeyi haya­tınızın merkezi yapmamaya çalışın. Size yemeyi düşündür­meyecek ilgi alanlarıyla kendiniz aktif tutun.
Pozitif canlandırma ve diğer rahatlatıcı teknikler: Kas ra­hatlatma tekniği ve meditasyon gerilimi azaltmak için tasar­lanmışlardır ve stresli olaylardan uzaklaşmayı sağlarlar. Bir­çokları için stres, yoldan çıkıp sağlıksız yemeye başlamanın nedenidir. Hayatlarımızdaki stresle başa çıkmak için hem egzersiz yapmaya hem de yeterli miktarda uyku ve dinlen­meye ihtiyacımız vardır. Eğer iyi uyumuyorsanız, stresli du­rumlar sizi daha kolay yıpratabilir. Rahatlama yolunda size rehber olacak bir CD ya da kaset stresinizi azaltmada ve daha iyi uyumanızda size yardımcı olabilir. Kanada’da uyku konu­sunda uzman olan arkadaşım Dr. Ronald Cridland ve ben, Eli Bay’ın kasetlerinin hastalarımız için çok faydalı olduğunu gör­dük. Ismarlama bilgilerini benim web sitemden bulabilirsiniz.

Kendini izleme: Bu diyeti ömür boyu uygulayacağınızı kabul edin. Hem alışkanlıklarını hem de zihinsel bakışını değiştiren kişilerin başarılı olma olasılığı daha fazladır. Yediklerinin gün­lük kaydını tutmak, haftada bir tartılmak, fiziksel aktivite kayıtlarını tutmak ve hedef koymak yoldan çıkmamak için etkili yöntemlerdir. Kendini izlemenin birincil amacı, yiyecek ve aktivite seçimlerinizi pozitif ya da negatif yönde etkileyen davranış ve faktörlerin farkına varmaktır. Araştırmalar, ken­dini izlemenin, sonucu daha başarılı yapan faydalı bir araç olduğunu göstermektedir.

Kilo vermenin size sağlayacağı avantajları yazan bir liste yapıp evinizde görülebilir bir yere asmanızı öneririm. Ara sıra bu listeye eklemeler yapıp, bu hedeflerden hangilerine ulaş­tığınızı kontrol edin. Bu hedefleri çok net bir şekilde yazın; örneğin:
Hastalıklara direncimin arttığından emin olacağım.

Kilo vermekte başarılı olacağım ve tekrar mükemmel sağ­lığıma kavuşacağım.
Moda giysileri giyebileceğim; özellikle de en sevdiğim mavi elbisemi.
Kolesterolüm en azından 50 puan iyileşme gösterecek.
Bu yaz havuzda mayomun içinde güzel görüneceğim.
Daha fazla enerjim olacak ve çocuklarımla birlikte bisiklete binebileceğim.
Kocam/kanm/diğerleri beni daha çekici bulacak.
İşim daha az yorucu olacak, daha iyi performans göstere­ceğim ve daha fazla para kazanacağım.
Sağlık harcamalarım azalacak ve emekliliğim için para biriktirebileceğim.
Daha iyi bir sosyal hayatım olacak ve John’u (Jane’i) etki­leyebilecek durumda olacağım.
Dizlerimin ve sırtımın ağrısı geçecek.
Arkadaşlarımın saygısını kazanacağım.
Alerjilerim, kabızlığım, sindirim sorunlarım, baş ağrılarım ve aknelerim yok olacak.
Sağlık ve ölüm konusundaki korkularım yok olacak.

Yapılandırılmış koçluk: Bazı kişiler, bir başka kişi onların elde ettiği sonuçlan izlediğinde ve cesaret verdiğinde daha başarılı olurlar. Bazı kişiler, düzenli olarak doktora, beslenme uzmanı ya da psikologa gittiklerinde başarılarını artırırlar. Hastalarım beni her ay ziyaret ettiklerinde nelerin başarıldığını gözden geçirir ve bir sonraki ayın hedefini başarmak için nelerin gerekli olduğuna bakarız. Tansiyon, kilo, lipit sevi­yeleri, karaciğer fonksiyonu ve diyabetik parametrelerdeki iyi­leşmeler kişileri hedeflerine odaklamaya yardımcı olur. Eğer ilaç kullanıyorsanız düzenli olarak doktorunuzu ziyaret edip kilo verdiğiniz için ilaçların dozunu ayarlatmanız ve ihtiya­cınız kalmayan ilaçları bırakmanız gerekecektir. Doktorunuz­dan bu kitabı okumasını isteyip sizinle birlikte çalışmasını ve sağlığınızı kazanmada sizi desteklemesini sağlayabilirsiniz.

Yataklı klinikler veya sağlık kuruluşları: Eğer kendi kendi­nize başanlı olamazsanız, bu başansız olduğunuz anlamına gelmez. Bazı kişiler basan yoluna girerken daha kontrollü bir çevreye ihtiyaç duyarlar. Bazıları için ise sağlıkları açısından acilen kilo vermeleri şartır. Eğer başanlı olmaya karar vermişseniz, sağlığınız, iyiliğiniz ve fiziğinizle ilgili muhteşem sonuçlardan daha azına razı olmanız için hiçbir neden yoktur. Bazı kişiler başlangıçta, bütün yiyeceklerin hazırlandığı daha disiplinli ve kontrollü bir program sunan bir nezaret periyo­duna ihtiyaç duyarlar.

Bu misafirler uygun beslenme konusunda tekrar eğitilirler ve gerekli olan değişikliklere uyum sağlamayı öğrenirler. Sağ­lıklı yemek hazırlamayı ve bunları lezzetli hale getirmenin değişik yollarını öğrenirler. Bu prensiplere bağlı kalan yatılı sağlık merkezleri vardır ve garantili kilo vermeye ihtiyacı olanlara hizmet sunarlar. Bu çeşit bir merkeze ihtiyacınız varsa web sitemden (www.drfuhrman.com) bilgi alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.