Sağlıklı bir kilo için çabalayın ve onu koruyun

07.12.2021
269
Sağlıklı bir kilo için çabalayın ve onu koruyun

Sağlıklı bir kilo için uğraşmak ve sağlıklı bir kiloda kalmak, sağlığı elde etmek için önemlidir. 2. Bölümde tartışıldığı gibi her birey, şişmanlık ve olabilecek diğer …

Sağlıklı bir kilo için uğraşmak ve sağlıklı bir kiloda kalmak, sağlığı elde etmek için önemlidir. 2. Bölümde tartışıldığı gibi her birey, şişmanlık ve olabilecek diğer kronik hastalık risklerini belirlemek için ağırlığını değerlendirmelidir. Sağlıklı ağır­lığı belirlemenin birçok seçeneği bulunmasına rağmen en popüler ve en kolay olanı Beden Kütle İndeksidir (BKİ). Bu ölçek, kişinin boy ve ağırlığı arasındaki oranı belirlemek için matematiksel bir formül kullanır. BKİ ölçümleri mükem­melden uzaktır fakat sağlıklı ağırlığı belirlemek için genel bir yol göstericidir.

Fiziksel olarak her gün etkin olun
Sağlıklı bir yaşam tarzına ulaşmak ve bu yaşam tarzını sürdürmenin tek yolu, her gün düzenli fiziksel etkinlikle günlük uygulanabilir bir yeme planını bir­leştirmektir. Ayrıca bu sağlıklı bir ağırlığa ulaşmanıza yardım edecektir. Bunu yaparak zamanla kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, diyabet, felç, artrit ve bazı kanser türleri gibi sağlık risklerini artırabilen aşırı vücut ağırlığına sahip olmaktan kurtulacaksınız. Bu süre içinde, fiziksel etkinliğinizi geliştirmeyi ve artırmayı da öğrenin. Çok etkin olmak, sizin daha fazla kalori ve enerji yakmanızı sağlar.

Televizyon seyretmek ya da bilgisayar başında oturmak yerine bir fittness kulübüne katılın, tenis oynayın, bisiklete binin ya da sadece yürüyüş yapın. Ve kimsenin düzenli fiziksel etkinliğin sonuçlarını görmek için çok yaşlı ya da çok genç olmadığını unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.