D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİ MİGRENE SEBEP OLUR MU?

09.01.2022
327
D VİTAMİNİ YETERSİZLİĞİ MİGRENE SEBEP OLUR MU?

Uzmanlar güneş ışığının eksikliğinden ortaya çıkan D vitamini yetersizliğinin migrene sebep olduğunu açıkladı.

Yapılan bir araştırmaya göre güneş ışığı eksikliği çocuklarda ve gençlerde migreni tetikliyor olabilir. Mide bulantısı, baş dönmesi ve baş Ağrısı migrenin en sık görülen belirtileridir. Bazı ilaç ve ağrı kesiciler bu belirtilerin azalmasına yardımcı olsa da, hastaların hepsine yardımcı olamıyor.

Migreni olanların D vitamini yetersiz çıktı

Migreni olan çocuklar ve gençlerin vitamin seviyelerinin ölçülmesi sonucunda, D ve B2 vitamin eksikliği ve CoQ10 adlı, vücudumuzda doğal olarak bulunan ve temel görevi gıdaları enerjiye dönüştürmek olan enzimin yetersiz olduğu bulundu. Gelecek araştırmalarda vitamin takviyelerinin yardımcı olup olmayacağının belirlenmesi umuluyor.

D ve B2 vitamini nelerde bulunur?

D vitamini, vücut güneş ışığına maruz kaldığında derimiz tarafından üretilir. D vitamini ayrıca balık ve yumurta gibi besinlerde de bulunur.

B2 vitamini (riboflavin) ise süt, yumurta ve pirinçte bulunur. B2 vitamini katarakt ve benzeri birçok göz ve sinir sistemi hastalıklarının önlenmesinde rol alır.

CoQ10 enzimi ise vücüdumuzda karaciğer tarafından üretilir ve yemeklerden aldığımız şekeri enerjiye dönüştürüp vücudumuzda bu enerjiyi depolar. Bu enerji depolanması ise nefes almamız, kaslarımızın kasılması ve sindirim için önemli bir gerekliliktir.

Araştırmada migrenli hastaların kanındaki D vitamini, riboflavin, CoQ10 ve folik asit seviyelerinin düşük olduğu tespit edildi. Bu maddelerin migrenin ortaya çıkmasıyla ilişkili olduğu düşünülüyor.

Vitamin takviyesi almak migreni önlemekte işe yarar mı?

Değerleri düşük çıkan hastaların birçoğuna migren önleyici ilaçlar verilirken, az sayıda hastaya vitamin takviyesi verildi. Bundan dolayı uzmanlar, takviyenin migreni önlemede kulanılıp kullanılamayacağına karar veremiyor. Uzmanlar bu konuda başka araştırmaların da yapılacağını belirtiyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.