Gastroenterit nasıl bulaşır? Gastroenterit belirtileri nelerdir? Gastroenterit (mide üşütmesi)

Gastroenterit yani mide üşütmesi, toplumsal medyada merak edilen ve sorgulanan hastalıklar ortasında yer alıyor. Kas ağrısı, kusma ve ishal üzere belirtilere neden olan gastroenterit nasıl bulaşır? Gastroenterit belirtileri nelerdir? Gastroenterit (mide üşütmesi) nasıl tedavi edilir? sorularının karşılığı haberimizin ayrıntılarında.

28.04.2023
111
Gastroenterit nasıl bulaşır? Gastroenterit belirtileri nelerdir? Gastroenterit (mide üşütmesi)

Gastroenterit nasıl bulaşır? Gastroenterit belirtileri nelerdir? Gastroenterit (mide üşütmesi)

Gastroenterit yani mide üşütmesi, toplumsal medyada merak edilen ve sorgulanan hastalıklar ortasında yer alıyor. Kas ağrısı, kusma ve ishal üzere belirtilere neden olan gastroenterit nasıl bulaşır? Gastroenterit belirtileri nelerdir? Gastroenterit (mide üşütmesi) nasıl tedavi edilir? sorularının cevabı haberimizin ayrıntılarında.

Gastroenterit, mide üşütmesi ya da mide gribi olarak da tanımlanan, sulu ishal ve kramp usulünde gelişen karın ağrısı, bulantı-kusma ve bazen de ateşle kendini gösteren bir mide-bağırsak enfeksiyonudur. Gastroenterit çoğunlukla bebek ve çocuklarda görülür. Sıcaklarda bu hastalığın görülme oranı artar. Zira mikroorganizmalar sıcak havalarda kolay kolay çoğalarak gastroenterit dediğimiz bağırsak enfeksiyonuna yol açabilmektedir.

Gastroenterit nasıl bulaşır? Gastroenterit belirtileri nelerdir? Gastroenterit (mide üşütmesi)

MİDE ÜŞÜTMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsak enfeksiyonu olarak da bilinen gastroenterit yaygın olarak karşılaşılan bir hastalıktır ve semptomları da çoklukla hastalarda tıpkı biçimde ortaya çıkmaktadır. Bağırsak enfeksiyonu yani gastroenterit belirtilerini şu biçimde sıralamak mümkündür:

  • Bacaklarda ağrı,
  • Yorgunluk ve halsizlik,
  • Ani başlayan ve sulu bir halde devam eden ishal,
  • Karın ağrısı ve kramp,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Aşırı susama ve mide ağrısı,
  • Ateş,
  • Baş ağrısı,
  • Sıvı kaybına bağlı olarak ciltte kuruluk olması ve ağızda kuruluk,
  • Tansiyon düşüklüğü,

Tüm belirtiler ishalin belirtileri olarak da kabul edilir ve bir haftadan daha uzun sürmesi halinde enfeksiyonun önemli olduğunu anlatır. Bu nedenle şayet tüm bu belirtiler varsa ve belirtiler 1 haftadan daha uzun sürerse bir sıhhat kuruluşuna başvurmak gerekir.

GASTROENTERİT NEDEN OLUŞUR?

Gastroenterit virüs, bakteri kaynaklı bir sıhhat sorunudur. Günlük hayatta birçok durum bu enfeksiyonun oluşmasına sebep olabilmektedir. Bunlardan kimilerini şu biçimde sıralayabiliriz:

Ellerinizden yediğiniz besinlere mikrop bulaşabilir. Bu durum da sindirim sisteminde enfeksiyona neden olabilmektedir.
Soslu, kremalı yiyecekler, açıkta satılan yiyecek içecekler, pastörize olmayan süt ve süt eserleri, çiğ besinler enfeksiyon sebebi olabilmektedir.
Dışarda içeceklere eklenen buzlar ekseriyetle musluk suyundan yapıldığı için enfeksiyona sebep olabilmektedir.
Havuz ve kirli denize girmek de enfeksiyon kapmaya neden olabiliyor. Mümkün olduğunda temizliğinden emin olunan sulara girilmeli ve su yutmamaya ihtimam gösterilmelidir.

Gastroenterit nasıl bulaşır? Gastroenterit belirtileri nelerdir? Gastroenterit (mide üşütmesi)

GASTROENTERİT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Gastroenterit yani bağırsak enfeksiyonu çoklukla dinlenme ve bol sıvı alımı ile 1 hafta içerisinde tabiatıyla geçen bir hastalıktır. Bu süreçte hastaların günde 2-2,5 litre su tüketmeleri gerekmektedir. Lif içeriği düşük ve sıvı içeren besinler tüketmeleri hastaların düzgünleşme süreçleri için kıymetlidir.

Tüketilen yemeklerin az yağlı olarak tüketilmesi ve mümkün olduğu kadar şeker tüketiminden de kaçınılması gerekir. Probiyotik içeren ayran, kefir ve yoğurt üzere besinlerin tüketilmesi de ishalin önlenmesi ve enfeksiyonun giderilmesi ismine kıymetlidir. Şayet ateş varsa tabip tarafından parasetamol içeren ilaçlar hastalara önerilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.