Aşırı Sivilcelenme Nedenleri

14.03.2021
424
Aşırı Sivilcelenme Nedenleri

En çok rastlanan cilt hastalığı şüphesiz sivilcedir. Özellikle gençlerin ergenlik dönemlerinde ciltlerinin neredeyse tamamını kaplar ve bu dönemde sivilcelerin oynanması kalıcı lekelere yol açar. Ancak ergenlik dönemini tamamlamış insanlarda da sivilcelenme ve aşırı sivilcelenme gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bunu sebeplerini anlatacağımız bu yazıda bu sivilcelerden kurtulmanın yollarından bahsedeceğiz.

Öncelikle sivilce bazen ciddi hastalıkların göstergesi olabilir. Örneğin sırt ense yüz gibi vücudun birbirinden farklı noktalarında oluşan sivilcelenmenin nedenleri karaciğer yağlanması yada kıl dibi iltihaplanması olabilir. Cildinizde birden fazla sivilcenin aşırı iltihaplı ve şişkin şekilde belirmesi durumunda mutlaka bir cilt hastalıkları uzmanına göstermeniz de fayda var.

Öte yandan cildin aşırı yağlı olması, stres, sıkıntı yada beslenme alışkanlıkları sebebiyle oluşan sivilceler için doğal yollarla çözüm araya bilirsiniz. Özellikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Kadınların adet dönemlerinde oluşan sivilceleri üzerine kozmetik ürün kullanmaları özellikle çok önemlidir. Çünkü deri gözenekleri makyajla tıkanır ve cilt bozulur. Bunun yanı sıra cildi her gün birkaç kere  kükürtlü sabun ile yıkamak veya yatmadan önce sade maden suyu ile temizlemek işe yarayabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.