Cilt Lekeleri İçin Bakım Önerileri

Cilt lekeleri, kırışıklıklardan sonra en sık görülen cilt problemlerinden biridir. Yaşlılık, doğum kontrol hapları ve güneş gibi etkenlerden oluşan cilt lekelerinin tedavisi mümkündür.

Cilt lekeleri için yapılması gerekenler sırasıyla şöyledir:

– Güneş kremi kullanmak için yazı beklemeyin. Yaz ya da kış ayırt etmeden güneş kremlerinizi düzenli olan kullanın Ultraviyole ışınlardan cildinizi korursanız cilt lekelerinin oluşumunu engellemede temel adımı atmış olursunuz.
– Güneş koruyucunuz özellikle ultraviyole A ve ultraviyole B’ye karşı etkili olmalı ve etkin bir koruma için içerisinde glabridin, kojik asit , nikotinamid ve C vitamini olmalıdır.
Aşırı makyaja yapmak ve cildinizi fondöten ve pudra ile havasız bırakmak da cilt lekelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca güneşe çıkarken deodorant, parfüm ya da alkol içeren kozmetik ürünlerinden sakınınız. Bunlar leke oluşmasına neden olmaktadır.
– E, C ve A vitamini yönünden zengin olan sebze, meyve ve narenciye besinlerle beslenin. Ay çekirdeği ve bademi sofranızdan eksik etmezseniz cilt lekeleriyle daha kolay savaşırsınız.
Yeşil çay ve bitter çikolata hem müthiş lezizler hem de cilt lekeleri ile savaşmada birebirler. O nedenle mutfağınızdan yeşil çayı ve bitter çikolatayı eksik etmeyin.
– İnsanlığın baş düşmanı sigara, cilt lekelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Eğer sigara içiyorsanız ve erken yaşlanmak istemiyorsanız sigarayı hemen bırakın.
– Solaryum alışkanlığınız varsa cilt lekelerinden kurtulamazsınız. Solaryum tıpkı güneşin bıraktığı etkiyi bırakır ve cilt üzerinde leke oluşmasına neden olur.

Koenzim Q10 takviyesi alarak cildi yaşlanmaya karşı koruyun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.