Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren sınırı açıldı mı? Ankara Sivas ortası YHT ile kaç saat ?

Saatte 250 kilometre sürate uygun olan Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) çizgisi, Ankara-Sivas ortasındaki 12 saatlik seyahat mühletini 2 saate indirmeyi hedefliyor. Büyük bir heyecanla beklenen tren çizgisi hakkında tüm ayrıntıları sizler için açıkladık. Pekala Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) sınırı açıldı mı? Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) çizgisi kaç durak? İşte tüm ayrıntılar…

25.04.2023
136

Saatte 250 kilometre sürate uygun olan Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) çizgisi, Ankara-Sivas ortasındaki 12 saatlik seyahat mühletini 2 saate indirmeyi hedefliyor. Büyük bir heyecanla beklenen tren sınırı hakkında tüm ayrıntıları sizler için açıkladık. Pekala Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) çizgisi açıldı mı? Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) çizgisi kaç durak? İşte tüm ayrıntılar…

Masmavi berrak denizlerden yemyeşil ormanlara, tarih kokan sokaklardan güçlü kültürel dokulara kadar dört bir yanıyla göz kamaştıran ülkemizin her bir kenti keşfedilmeye bedel bir atmosfere kucak açıyor. Seyahat etmeyi seven birçok kişi ise rotasını belirledikten sonra birinci olarak ‘Nasıl gidebilirim, nasıl ulaşabilirim?’ içerikli sorulara cevap aramaya başlıyor. Vatandaşların sabırsızlıkla beklediği Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) Sınırı ise seyahatseverler için ulaşıma yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. 26 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle açılışı gerçekleştirilen süratli tren hakkında tüm ayrıntılar için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz…

ANKARA – SİVAS YÜKSEK SÜRATLİ TREN ÇİZGİSİ AÇILDI MI? ANKARA – SİVAS YÜKSEK SÜRATLİ TREN HATTI NERELERDEN GEÇİYOR?

Saatte 250 kilometre sürate uygun olarak inşa edilen Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) Çizgisi ile Ankara-Sivas ortasındaki uzaklık 603 kilometreden 405 kilometreye, 12 saat olan seyahat müddetinin ise 2 saate inmesi hedefleniyor. Birebir vakitte bu çizgi ile birlikte Ankara-Yozgat ortasındaki seyahat mühleti ise 1 saate inmiş olacak.

Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) Sınırı

Hat üzerinde Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere toplamda 8 istasyon yer almaktadır. 

Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Çizgisi durakları

Bu sınır aracılığıyla Ankara, Kırıkkale, Yozgat ve Sivas’taki 1,4 milyon vatandaş konforlu ekonomik seyahat imkanına kavuşacağı gibi kara yolları çizgileri ile birlikte Sivas’ın devamında Tokat, Erzincan, Malatya üzere kentlere de kolay ulaşım imkanı sağlanmış olacak.

Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Çizgisi hakkında bilgiler

Ayrıca sınırın işletmeye alınmasıyla birlikte güç ve vakit üzerinden yıllık 410 milyon lira tasarruf sağlanacak.

Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Çizgisi hakkında detaylar

ANKARA – SİVAS YÜKSEK SÜRATLİ TREN SINIRI ÖZELLİKLERİ

Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) Sınırı projesi kapsamında toplam 155 milyon metreküp hafriyat ve dolgu yapıldı. Bunun yanı sıra tren sınırı için toplam uzunluğu 66 kilometre olan 49 adet tünel, toplam uzunluğu 27,2 kilometre olan 49 adet viyadük inşa edildi. Projenin en uzun tüneli 5 bin 125 metre ile Akdağmadeni bölgesinde, en uzun demir yolu viyadüğü ise 2 bin 220 metre ile Çerikli/Kırıkkale’de inşa edildi.

Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Sınırı özellikleri

Dünyada MSS prosedürüyle (kalıp arabası) 90 metre açıklık geçirilerek en uzun açıklık geçilen demir yolu viyadüğü de bu proje kapsamında inşa edildi. Hızlı tren çizgilerinde birinci sefer yerli raylar, Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren (YHT) Çizgisi projesinde kullanıldı. 

Ankara Sivas tren

Tünellerde balastsız yol (beton yol) uygulaması birinci sefer bu projede gerçekleştirildi. Ayrıyeten, Sivas’ta çetin kış koşullarına uygun yerli ve ulusal buz tedbire ve buz çözme tesisi proje için yapıldı.

Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Çizgisi imal aşaması
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.