Saç Kırıkları için Doğal Maske

Saçlar vücudumuzun en narin yerlerinden biridir. Dış etkenlere bağlı olarak çok çabuk hasar görmektedir. Saçlarımız kuru hava, yanlış fırçalama ve saç boyatma işlemleri gibi çeşitli nedenlerle hasar görmektedir. Saçlarımız hasar görmeye başladığında ilk önce uçlarından fire verir. Buna da halk arasında ‘saç kırığı’ denmektedir.

Saç kırıkları saçın hem yıprandığını hem de sağlıksız olduğunu gösterir. Aşırı fön yapmak, saçları kuruyken fırçalamak, bakımını ihmal etmek, saç ütülemek, saçları gereğinden fazla boyatmak saçların hem uzamasını engeller hem de aşırı derece yıpratır. Saçlar fön yapıldığı zaman 200 derecede şekil alırlar. Normal şartlarda bu ısı cildimize değdiği zaman bile cildimizi yakar. Oysa saçlarımız cildimizden daha narin bir yapıdadır.

Saçlarımızın kırıklarını geçirecek doğal yöntemler mevcuttur. Yumurta, badem ve bal saç kırıkları için biçilmiş kaftandır.

Sizlerin de merak ettiği o tarifler şunlardır:

Yumurta maskesi:

1 yumurtanın sarısını, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve yarım yemek kaşığı bal ile karıştırın ve saçınıza sürün. 30 dakika bekletin ve yıkayın.

Badem yağlı saç maskesi:

1 tatlı kaşığı badem yağını 1 yemek kaşığı çay ağacı yağı ile karıştırın ve saçlarınıza sürün. 2 saat bekletin ve yıkayın.

Bitkisel saç maskesi:

2 yemek kaşığı zeytinyağını, 1 tatlı kaşığı ısırgan tohumu yağı ile karıştırın ve bu karışıma 1 tatlı kaşığı argan yağını ekle. Malzemeleri sür ve 1 saat bekle.

Bal maskesi:

2 çay kaşığı toz tarçını, 1 yemek kaşığı bal ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştır. Bu malzemeyi saça sür ve 15 dakika beklet.

Bu maskelerin her biri saç kırıklarını giderir ve saçların daha bakımlı görünmesini sağlar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.