5G frekanslarıyla yangın çıkartılabilir mi? 5G nedir, ne işe fayda?

Evvelki gün İzmir’de lüks bir sitede ve Akit Gazetesi’nin binasında çıkan büyük yangınlar Türkiye gündemine oturdu. Akit binasındaki alevler hala söndürülemezken, toplumsal medyada “Yangın çıkarmak için frekanslarla oynanıyor olabilir” biçimindeki iddialar dikkat çekti. Bunun üzerine pek çok vatandaş “5G frekanslarıyla yangın çıkartılabilir mi?” sorusunu aratıyor. Pekala 5G nedir, ne işe fayda?

28.04.2023
123

Önceki gün İzmir’de lüks bir sitede ve Akit Gazetesi’nin binasında çıkan büyük yangınlar Türkiye gündemine oturdu. Akit binasındaki alevler hala söndürülemezken, toplumsal medyada “Yangın çıkarmak için frekanslarla oynanıyor olabilir” halindeki iddialar dikkat çekti. Bunun üzerine pek çok vatandaş “5G frekanslarıyla yangın çıkartılabilir mi?” sorusunu aratıyor. Pekala 5G nedir, ne işe fayda?

Önceki akşam İzmir’de Narlıdere ilçesinde bulunan 4 bloklu Folkart Sitesi ve İstanbul’daki Akit Gazetesi’nin binası alev aldı. Binalar neredeyse küle dönerken yangınların neden çıktığına dair şimdi bir açıklama yapılmadı. Toplumsal medyada gündem olan vahim olay son vakitlerin en süratli teknoloji alt yapısına sahip olan 5G’yi akıllara getirdi. Bu noktada görüşlerini bildiren Muharrir Said Ercan, kelam konusu yangınlara ait 5G frekanslarını işaret etti. İnternete bağlı elektronik aletlerin yatarken kapatılması gerektiği konusunda ikazda bulunan Ercan, “Bu ortalar frekanslarla oynandığını hissediyorum, hiç beklenmedik mesken kazaları yaşayabilirsiniz” dedi.

İlk olarak 2016 tarihinde Samsung, Çin Taşınabilir Araştırma Enstitüsü (CMRI) ile birlikte yaptığı çalışmalarda 5G prototip denemesini muvaffakiyetle tamamlamış olup 2022 yılında birçok ülkede faal hale getirilmişti.

5G FREKANSLARINI İŞARET ETTİ!

Ercan, bir öteki paylaşımında da “Artık modemler 5G’li oldu. Frekanslar alt üst oldu” diyerek bu teknolojisiyle global güçlerin yangın çıkarılabileceğini argüman etti.

5G NEDİR, YANGINA SEBEP OLABİLİR Mİ?

Bu husustaki tezlerin kaynaklarından birincisi, 5G teknolojisinin ‘bir silah olarak geliştirildiğini’ savunan Shoshi Herscu isimli bu komplo teorisyeni, bilhassa Güney Kore’de 5G baz istasyonlarının kullanıma sunulmasından sonraki tarihlerde çıkan yangınları işaret ederek 5G’nin elektromanyetik darbeler ile yangınlara sebep olduğunu söylüyor.

Daha evvel toplumsal medyada yapılan bir deneyde; 5G ilişkisine sahip bir telefonun etrafına çelik yün konuluyor. Akabinde telefonda ilişkinin faal olmasıyla birlikte telefonun etrafındaki çelik yün yandığı görülüyor.

NOT!

Uzmanlar bu sonuçların hiçbir bilimsel karşılığının olmadığı belirtiliyor.

ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.