Airfryer nasıl temizlenir? Airfryer yıkanır mı? Hava fritözü nasıl temizlenir? Fritöz paklığı

Yeni bir hava fritözünüz mü var? Zati kullanmaya başladıysanız, bu modaya uygun mutfak aletlerinin daha az yağ ve daha az kalori ile en sevdiğiniz kızarmış yiyeceklerin tadını çıkarmanıza müsaade verdiğini biliyorsunuzdur. Pekala, yiyecekleri sıcak hava ve az yağla pişiren hava fritözleri nasıl temizlenir? Öbür ismiyle bilinen Airfryer yıkanır mı? İşte son vakitlerin favori makinesi ile ilgili tüm merak edilenler…

08.05.2023
228

Airfryer nasıl temizlenir? Airfryer yıkanır mı? Hava fritözü nasıl temizlenir? Fritöz paklığı

Yeni bir hava fritözünüz mü var? Esasen kullanmaya başladıysanız, bu modaya uygun mutfak aletlerinin daha az yağ ve daha az kalori ile en sevdiğiniz kızarmış yiyeceklerin tadını çıkarmanıza müsaade verdiğini biliyorsunuzdur. Pekala, yiyecekleri sıcak hava ve az yağla pişiren hava fritözleri nasıl temizlenir? Öteki ismiyle bilinen Airfryer yıkanır mı? İşte son vakitlerin favori makinesi ile ilgili tüm merak edilenler…

Hava fritözü bir öteki ismiyle Airfryer muhtemelen son vakitlerde en çok beğenilen kullanışlı olması itibariyle de en çok aranan mutfak aletleri ortasında yer alıyor. Hava fritözünün en değerli özelliği yiyecekleri süratli ve çok yağsız pişirmesidir. Hazırlamak istediğiniz bütün yiyecekleri kızartılmış üzere çıtır çıtır, çok daha hafif ve daha az yağlı bir formda yapar. Fırına olağanüstü bir alternatiftir, mutfağı serin meblağ ve çok kısa müddette yemek pişirir. Çok az yağ kullanarak kullandığınız fritözün içi vakitle kokar ve yağ artıkları birikir. Bunun için hava fritözlerinin her kullanımdan sonra temizlenmesi gerekir. İster sepet tipi ister tepsi tipi fritöz kullanın, temizlemeyi çok kolay hale getirmek için bu tekliflerimize göz gezdirin.

HAVA FRİTÖZÜ TEMİZLERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER?

Fritözünüzü derinlemesine temizlemeden evvel, dikkat etmeniz gereken kimi ayrıntılar bulunuyor. Bunlar;

 • Fritözünüzden yiyecek parçacıklarını ve kalıntıları çıkarmak için metal kaplar, aşındırıcı süngerler yahut çelik tel fırçalar kullanmayın. Bu, pişirme yüzeyindeki yapışmaz kaplamaya ziyan verebilir.
 • Fritözünüzü suya batırmayın. Ana ünite elektrikli bir aygıttır, münasebetiyle bu ona ziyan verir.
 • Temizlerken fritözünüzün fişinin çekili olduğundan emin olun.
 • Fritözünüzden berbat bir koku geldiğini fark ederseniz, yapışan yiyecekleri çıkarmak için tahta bir şiş, kürdan ve hatta eski bir diş fırçası ile çatlakları temizlemeyi deneyin. Bu zımnî kırıntılar vakitle yanarak makinenin duman ve koku yapmasına neden olabilir.
 • Ayrıca yarım limon kesebilir ve kalan kokuları gidermek için pişirme yüzeyini ve sepeti ovalayabilirsiniz. Temizlemeden evvel yaklaşık 30 dakika bekletin.
 • Gıdaya uygun temizleyiciler kullanın. Besin teması için onaylanmamış dezenfektanlardan kaçının.

Airfryer nasıl temizlenir? Airfryer yıkanır mı? Hava fritözü nasıl temizlenir? Fritöz paklığı

HAVA FRİTÖZLERİ NE SIKLIKLA TEMİZLENMESİ GEREKİR?

⇒ Her kullanımdan sonra hava fritözlerini temizlemeniz daha sağlıklı ve hijyenik yiyecekler tüketmeniz açısından değerlidir.

⇒ Fritözünüzü her kullanışınızda sepeti, tepsiyi ve tavayı sabun ve ılık suyla yıkayın yahut bulaşık makinesine koyun. (Bu kesimlerin bulaşık makinesinde yıkanabilir olduğundan emin olmak için kullanıcı kılavuzuna bakın.) Ayrıyeten, iç kısmı nemli bir bez ve biraz bulaşık sabunu kullanarak süratli bir formda temizlemelisiniz. Tüm kesimleri kurutun ve tekrar monte edin.

Airfryer nasıl temizlenir? Airfryer yıkanır mı? Hava fritözü nasıl temizlenir? Fritöz paklığı

⇒ Ortada bir dış yüzeyi silmek için nemli bir bez kullanın. Isıtma serpantininde yağ yahut kalıntı olup olmadığını da denetim etmelisiniz. Orada birikme fark ederseniz, makine soğuyunca nemli bir bezle silin.

HAVA FRİTÖZÜ(AİRFYER) DERİNLEMESİNE NASIL TEMİZLENİR?

MALZEMELER

 • Nemli mikrofiber bez yahut aşındırıcı olmayan sünger
 • Bulaşık sabunu
 • Karbonat
 • Yumuşak kıllı ovma fırçası
 • Temiz, kuru bez

Airfryer nasıl temizlenir? Airfryer yıkanır mı? Hava fritözü nasıl temizlenir? Fritöz paklığı

HAVA FRİTÖZÜNÜZÜ TEMİZLEMEK İÇİN:

 1. Kullandığınız hava fritözünün fişini çekip yarım saat soğuması için bir kenara alın.
 2. Daha sonra sepeti ve tavayı çıkarın ve sıcak sabunlu suyla yıkayın. Bu modüllerden rastgele birinde fırınlanmış yağ yahut yiyecek varsa, aşındırıcı olmayan bir süngerle ovmadan evvel kesimleri en az 10 dakika sıcak sabunlu suda bekletin. Kimi kesimler bulaşık makinesinde yıkanabilir olabilir, bu nedenle temizlemek için bulaşık makinesini kullanmayı tercih ediyorsanız kılavuzunuza bakın.Airfryer nasıl temizlenir? Airfryer yıkanır mı? Hava fritözü nasıl temizlenir? Fritöz paklığı
 3. İçini silmek için nemli bir mikrofiber bez yahut biraz bulaşık sabunlu aşındırıcı olmayan sünger kullanın. Makineyi sabunlu pak nemli bir bezle silin.
 4. Cihazı aksi çevirin ve ısıtma elemanını silmek için nemli bir bez yahut sünger kullanın.
 5. Ana aygıt üzerinde rastgele bir pişmiş yahut sert kalıntı varsa, su ve kabartma tozu kullanarak bir macun yapın. Yumuşak kıllı bir sert fırça kullanarak macunu kalıntıya sürün ve pak bir bezle silin.
 6. Dış yüzeyi silmek için nemli bir bez kullanın. Sabunu pak nemli bir bezle silin.
 7. Yeniden monte etmeden evvel tüm çıkarılabilir kesimleri ve ana üniteyi kurulayın.

İŞTE BU KADAR..

Airfryer nasıl temizlenir? Airfryer yıkanır mı? Hava fritözü nasıl temizlenir? Fritöz paklığı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.