Kadınlar İle Erkekler Arasındaki Yanlış Anlaşılmalar

Kadın ve erkeğin düşünce yapılarındaki farklılıklar nedeniyle her iki cins arasında zaman zaman anlaşmazlıklar baş göstermektedir. Erkekler daha net ve tek mesajlı cümleler kurarken, kadınlar daha karmaşık ve duygusal mesajlı cümleler kurmaktadır.

Beyni kullanma şeklinden hayatı algılayış şekline kadar kadın ve erkek arasında sayısız farklılıklar bulunmaktadır. İşte bu farklılıklar yanlış anlamaların da temelini oluşturmaktadır.

Eğer taraflar birbirlerine karşı açık, dürüst ve maskesiz davranıyor ve empati ile net bir şekilde olayları değerlendirebiliyorsa o zaman tamamlayıcı bir ilişki yaratmışlar demektir. Ancak bunlar yoksa yanlış anlamalar kaçınılmazdır.

Erkek nasıl düşünür?

Erkek genelde nettir ve tek mesaj içeren cümleler kurarlar. Eğer erkek eşinin kilo aldığını düşünüyorsa bunu kilo aldığını söyleyerek dile getirir. Erkekler konuşurken bir şey ima etmezler. Direk söylerler. Oysa kadın kilo aldığını eşinden duyunca eşinin onu eskisi kadar beğenmediğini ve çekici bulmadığını düşünür ve kendine güveni azalır. Kadın detaylarda mana arar, oysa erkek sadece kilo aldığını belirtmek istemiştir.

Kadınlar imalı cümleler kurdukları için erkeklerin de imalı cümleler kurduğunu düşünürler, sadece söylenmek istenenin dile getirildiği cümleler olduğunu düşünmezler. Kadınlar bir cümle söylerken arkasında yüzlerce ima barındırabilirler. Oysa erkek bir şey düşünür ve onu dile getirir. Kadınlar her lafın altında bir anlam aradıkları için gerek kendi hemcinsleri içinde gerekse de karşı taraf içinde iletişim sorunları yaşarlar. Taraflar arasında anlaşmazlık meydana getiren bu tutum nedeniyle de ilişkiler sarpa sarar.

Kadınlar genelde ilgi isterler. Eşlerinin onlara ilgi duymasını isterler ve bunu ‘Bugün keyfim yok’ diyerek bile dile getirebilirler. Erkek ise bunu ‘Bugün keyfi yok. En iyisi arkadaşları ayarlayayım’ olarak algılayabilir. Erkek kadını rahat bırakarak ona iyilik yaptığını sanır ama kadının demek istediği şey hiç de bu değildir. Kadın kendisini değerli hissetmek ister.

Kadın ve erkek arasındaki düşünce farklılıkları bunun gibi birçok anlaşmazlığa neden olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.