İlişkileri Bitiren 9 Hata

31.03.2021
888
İlişkileri Bitiren 9 Hata

İlişkileri ayakta tutmak için yapılması gerekenleri çoğumuz biliriz aslında. Empati duygusundan yoksun, egoist, benmerkezci ve düşüncesiz insanlar bir ilişkiyi yürütmeyi kuşkusuz beceremezler. Kendileri beceremedikleri gibi suçu başkalarına atarlar ve karşı tarafta vicdan azabına neden olurlar.

İlişkileri ayakta tutmak için çözüm odaklı olmak, öfkelenildiği zaman susmayı bilmek, karşı tarafı dinlemek ve ona onay vermek, bir yandan da kendi fikirlerini belirtmek gerekir. Empati kurabilen ve egosu bitirebilen adam gerçekten iyi ilişkiler kurarlar. 

İlişkileri ayakta tutmak için yapılması gerekenleri hepimiz biliriz. Peki ilişkileri bitiren kusurlu hatalar nedir? İşte cevaplar..

İlişkileri bitiren kusurlu hataların başında partnerine şiddet uygulamak gelir. Partnerine şiddet uygulayan kişi ilişkisini kendi elleri ile bitiriyordur. Partnerinin kişisel gelişimine engel olmak da ilişkilerde yapılan kusurlu davranışlardandır. Bu kişiler bencildir ve kendilerinden başka kimsenin ilerlemesini istemezler. İktidar yarışına girmek de ilişkilerdeki kusurlu davranışlardan biridir. İlişkinin kurallarında hileye başvurmak ve partnerin kontrolünün kaybetmesine neden olmak da kusurlu hareketlerdendir. Bazı insanlar olayları bırakır kişilerle uğraşırlar.

Bazı insanlar olaylar üzerinden yürürken, bazıları da kendi takıntılı doğası gereği kişilere kafayı takar ve konuya oradan bakarak ilerler. İkinci sınıfa giren kişiler saplantılı kişiliklerdir. Bu tip kişiler ilişkilerde sorun çıkartırlar. Partnerin kariyer yapmasını engellemek de kusurlu hareketler arasındadır. Ve sonuncusu: Çirkefleşmek.. Evet çirkefleşmek hiçbir ilişki türünde kabul edilemez bir tutumdur. Siz her ne kadar kibarlığınızı aldığınız ahlak eğitimi çerçevesince korumaya çalışsanız da karşınızdaki kişi çirkefleşebilir. Böyle kişilerden gerek erkek-kadın ilişkisinde gerekse de arkadaş ilişkisi sürecinde uzak durulması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.