Cinsel İsteksizlik Ayrılık Sebebi Midir?

22.12.2021
757
Cinsel İsteksizlik Ayrılık Sebebi Midir?

İnsanlar hayatlarının her döneminde ruhsal problemler ve stresler yaşayabilirler. Bu durum birçok sorunla birlikte olur. Cinsel isteksizlik de bunlardan biri. Kişinin cinsel isteğinin olması, buna açık olması ruh ve beden sağlığının bütünlüğü halinde mümkün olabilir. Çünkü cinsel istek, üreme güdüsünün sonucudur ve canlı kendi fizyolojik sağlamlığından emin olmadığında bu iç güdüsü baskılanır. Bazen herhangi ruhsal veya fiziksel rahatsızlıktan kaynaklanmayan şekilde de libido düşüklüğü yaşanabilir.

Evlilikte Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik çiftler arasında kolaylıkla probleme dönüşebilir. Partnerinin neden isteksiz olduğunu algılamayan kişi sorunun kendisinden kaynaklandığını ve partnerinin onu istemediğini düşünebilir. Sevgisinden şüphe duyabilir. Bunun dışında toplumsal belli sebeplerle cinsellik arzusunun karşılanmasını kendisine hak gören partnerler bazen durumu psikolojik ve bedensel şiddete kadar götürebilir.

cinsel isteksizlik evlilik

Evlilikte cinsel isteksizlik yaşayanlar öncelikle eşlerine bu durumu aktarmalıdır.

Çiftlerin böyle bir durumla karşılaştıklarında yapacakları en iyi şey iletişimde olmak, problem için beraber çözüm bulmak olacaktır. Anlayış ve sabırla bu durum çözülebilir. Eğer kişinin cinsel isteksizliği ilişkisinden kopmasından kaynaklanmıyor ise baskı yapmak ve tavır koymak yerine destekleyici olmak durumun düzeltilmesi için yapılabilecek yegâne şeydir.

Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Bu durum çoğunlukla psikolojik, bazen de fizyolojik rahatsızlıklar neticesinde ortaya çıkar. Eğer yaşantınızda sizde veya partnerinizde böyle bir durum oluşmuşsa hekime başvurmanız gerekir. Bazen uzun ruhsal tedavi süreçleri gerekebilir. Doğru yaklaşıldığı sürece bu durum ayrılık sebebi olmaktan çok atlatılacak basit bir zorluktur.

kadınlarda cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik Kadınlarda veya Erkeklerde olabilir. Fakat hormonal rahatsızlıklar genellikle kadınlarda görülmektedir. Medikal tedavi ile bu durum aşılabilirdir.

Cinsel isteksizliğe sebep olan rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir

  1. Depresyon: Hayata karşı genel bir isteksizlik sergileyen bu insanlar cinsellikten de uzaktır.
  2. Tiroit bezi, hipofiz bezi rahatsızlıkları. Ayrıca cinsel hormonlarla ilgili rahatsızlıklar, prolaktin yüksekliği de nedenlerdendir.
  3. Yaşam kalitesini bozan karaciğer, böbrek rahatsızlığı, diyabet gibi kronik rahatsızlıklar.
  4. Toplumda sanılandan daha nadir olsa da vajinusmus da bir sebeptir.
  5. Genital organlarda sorunlar, mikrobik rahatsızlıklar.
  6. Obezite, anoreksia, blumia gibi fiziksel görünüşü etkileyen rahatsızlıklar.

Eğer bunlara benzer belirtiler hissediyorsanız uygun doktoru seçip tedaviye başlamalısınız.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

Kadınlarda cinsel isteksizlik olmasının en temel sebebi toplum baskısı ve kendi vücudunu tanımamak ile sonuçlanan cinsellik korkusudur. Ayrıca çoğu kadın bu yüzden cinsellikten zevk alamaz halde, oldukça bilgisiz ve tedirgindir. Erkeklerin de bu konudaki bilgisizlikleri aşikârdır. Öte yandan ülkemizde oldukça yoğun olan toplumsal şiddet, cinsel istismar ve tecavüz travmaları da buna yol açabilir. Cinsel yönelimle ilgili korku ve bilgisizlik de bir başka sebeptir. Böyle bir durum yaşıyorsanız, partnerinize güvenerek korkmadan, iletişimle bunları aşmayı denemelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.