Hamilelikte Pilates Egzersizleri Bebeğe Zarar Verir Mi?

22.12.2021
340
Hamilelikte Pilates Egzersizleri Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte pilates egzersizleri yapmak anne adayları için merak edilen konulardan. Özellikle bebeğe zarar verir mi sorusuna yanıt arayan kadınlar pilates egzersizi yapma konusunda terddüt yaşıyor. Oysa ki hamilelikte hem bebek hem de anne adayı için en güvenli olan egzersiz çeşitlerinden biri pilatestir. Çoğu durumda zararsız olmakla beraber genelde 12. haftanın tamamlanmış ve 20. haftanın geçmemiş olması önerilir. Elbette hekim onayı olmaksızın da pilatese başlamamanız bebeğiniz ve sizin için çok daha güvenli olacaktır.

Pilates ve Prenatal Pilates Arasında Ne Farklar Vardır?

Bu iki çeşit egzersiz arasındaki en temel farklılık, egzersiz süresince ağırlık verilen bölgelerdir. Pilateste yoğun olarak karın bölgesi çalıştırılırken prenatal pilateste doğuma yardımcı olup anne adayını hazırlaması için pelvik bölge hareketlerine ağırlık verilmektedir.

Hamilelikte Pilates Egzersizleri Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik Prenatal Pilatesi yapmak zararlı mı faydalı mı?

Pilates, çoğunlukla vücudu esnek ve güçlü tutmak için yapılan bir egzersizdir. Hamile pilatesi ise bu faydalarından ziyade annenin vücudunu doğuma hazırlayabilmesi amacına hizmet eder. Bunun yanında tabi ki vücudu da güçlendirir. Hamile pilatesi, “prenatal” (doğum öncesi) pilates olarak da adlandırılmakta. Düzenli olarak yapıldığında vücudun fiziksel olarak güçlenmesine ve zihninizin stresten arınıp rahatlamasına katkı sağlar.

Hamilelikte Pilatese Ne Zaman Başlamalı?

Özellikle anne ve bebek güvenliği açısından en çok merak edilen bu soru, uzman eğitmenler tarafından 12 – 16. haftalar arası şeklinde cevaplanmaktadır. Ayrıca son trimester içerisinde de başlanmaması öneriliyor. Özellikle 20. haftadan itibaren sırt üstü egzersizlerin tehlikeli olabileceği unutulmamalı. Ancak hekim onayı, her zaman birincil önemdedir. Hekiminize danışmadan, gebelik sürerken hiçbir spor aktivitesine başlamayınız.

Pilates Nasıl Yapılır?

Öncelikle pilatesin felsefesinde “yorma” kavramının olmadığını belirterek başlayalım. Yani hamile pilatesinde de anne adayını bedensel olarak yormayacak; aksine rahatlamasını sağlayacak birtakım egzersizler yer alır. Bu hareketlerin fizyolojik etkileri, çoğunlukla kan dolaşımını hızlandırıcı etkiler açığa çıkarır.

Hamilelikte Pilates Egzersizleri Bebeğe Zarar Verir Mi?

Prenatal Pilates doğum öncesi süreçte anne ve bebeğe fayda sağlamaktadır.

Özellikle aletli hareketler yapmak için bir uzman eşliğinde çalışmak daha iyi olabilir ancak hekim onayının varlığında daha basit hareketlerle anne adayının evinde kendisi çalışması da mümkündür.

Hamilelikte Pilates Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Haftalık en az 2 ya da 3 seansın düzenli olarak yapılmasının faydası büyük olacaktır. Hareketlere küçük setlerle başlanıp seanslar ilerledikçe yoğunluk artırılabilir. Hamile pilatesine ayrılması gereken günler ve yoğunlukları belirlenirken önem taşıyan faktörlerden biri, anne adayının gebelik öncesinde düzenli olarak spor yapıp yapmadığıdır. Buna göre yapılacak gün sayısı ve yoğunluğu, kişiden kişiye değişiklik gösterir.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.