Meyra isminin manası nedir? Meyra ismi Kuran’da geçiyor mu? Meyra isminin tahlili

Arapça kökenli bir öbür isim olan Meyra, birçok manası içinde barındıran ve hayli tanınan olarak kullanılan kız isimleri ortasında yer almaktadır. Hem bizim toplumumuzda hem de Arap toplumunda sıklıkla karşılaşılan Meyra isminin ne manaya geldiği de epey merak edilmektedir.

09.05.2023
219
Meyra isminin manası nedir? Meyra ismi Kuran’da geçiyor mu? Meyra isminin tahlili

Arapça kökenli bir öteki isim olan Meyra, birçok manası içinde barındıran ve epeyce tanınan olarak kullanılan kız isimleri ortasında yer almaktadır. Hem bizim toplumumuzda hem de Arap toplumunda sıklıkla karşılaşılan Meyra isminin ne manaya geldiği de epey merak edilmektedir.

Anne baba adayları bilhassa son periyotlarda çocuklarına verebilecekleri epey farklı cinste isimlerle karşılaşmaktadır. Kökenleri diğer yerlerden gelen çok sayıda isim gerek manalarıyla gerekse kulağa güzel gelmeleri sebebiyle anne babalar tarafından sıklıkla çocuklarına verilmektedir. Ebeveynlerin bilhassa son devirlerde sıklıkla tercih ettikleri isimlerden biri de Meyra ismidir. Kulağa beğenilen gelen bu ismin manası ise epeyce fazla merak edilmektedir. Peki Meyra isminin manası nedir? Meyra ismi Kuran’da geçiyor mu? Meyra isminin tahlili…

Meyra ismi

MEYRA İSMİNİN MANASI NEDİR?

Son devrin tanınan isimleri ortasında yer alan Meyra ismi lisanımıza Arapça‘dan geçmiştir. Parlayan ışık manasına gelen Arapça kökenli bu isim birebir zamanda doğruluk ve fazilet anlamlarına da sahiptir. Meyra ismi yükselmek manasında da kullanılır. Yükselmek, manevi manadaki bir yükselişi tabir eder ve bu isim ile kişinin maneviyatını yükselterek kendisini geliştirmiş olması kastedilir.

Meyra isminin manası nedir

MEYRA İSMİ KURAN’DA GEÇİYOR MU?

Anne babaların doğacak çocuklarına isim ararken en çok dikkat ettikleri bahislerden birisi de o ismin Kuran’da geçip geçmediğidir. Bilhassa Arapça kökenli olan ve hayli tanınan formda kullanılan isimlerin Kuran’da geçip geçmedikleri ise ebeveynlerin başlarında soru işareti oluşturmaktadır.

Peki Meyra ismi Kuran’da geçiyor mu? Çocuklarına Meyra ismini vermek isteyen anne babaların bu ismi kullanmalarında bir sakınca bulunuyor mu? İşte yanıtı…

“Arapça kökenli isimlerden olan Meyra ismi Kuran’da geçmemektedir. Ancak çocuklara verilmesinde rastgele bir sorun barındırmayın bu ismin kullanılması dinen caizdir.”

Meyra ismi kuranda geçiyor mu

MEYRA İSMİNİN ANALİZİ

  •  M: Ticarete yakın olan bu bireyler ticaret ile uğraşmayı severler ve bu alanda da başarılı olurlar.

  •  E: Çaba etmeyi ve her şeyin üstesinden gelmeyi seven şahıslardır ve tüm işleri kendileri halletmeyi severler.

  •  Y: Geçmişten hoş bir formda ders alan bu bireyler tekrar tıpkı durumlar ile karşılaşmamak için dikkatli davranırlar.

  •  R: Tereddütlü ve kuşkucu bir tutuma sahip olan bu bireyler kimseye kolay kolay güvenmezler. Hayatlarına yeni bireyler almaktan hoşlanmayan bu bireyler alışkanlıklarına bağlılardır.

  •  A: Atılgan ve birebir vakitte da enerjik olan şahıslardır. Toplumsal etraflarında çok fazla sevilirler.

 

Meyra isminin analizi
ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.