Anne babalar dikkat! 7 yaşındaki mıknatıslı topu yuttu bağırsağı delindi

Rize’de, 7 yaşındaki çocuğun oynarken yuttuğu mıknatıslı toplar bağırsağına yapıştı. Bağırsağı delinen çocuk, apar topar ameliyata alındı. Sıhhatine kavuşan çocuğun birkaç gün içinde taburcu edileceği öğrenildi. Vefattan dönen çocuğun babası tabipler için “Çocuğumuzu mevtten kurtardılar” dedi.

23.04.2023
110
Anne babalar dikkat! 7 yaşındaki mıknatıslı topu yuttu bağırsağı delindi

Anne babalar dikkat! 7 yaşındaki mıknatıslı topu yuttu bağırsağı delindi

Rize’de, 7 yaşındaki çocuğun oynarken yuttuğu mıknatıslı toplar bağırsağına yapıştı. Bağırsağı delinen çocuk, apar topar ameliyata alındı. Sıhhatine kavuşan çocuğun birkaç gün içinde taburcu edileceği öğrenildi. Mevtten dönen çocuğun babası hekimler için “Çocuğumuzu vefattan kurtardılar” dedi.

Rize’de, Elif ve Orhan Kalay çifti, bulantı ve kusma şikayetleri olan 7 yaşındaki oğulları Miraç’ı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirdi. AA’da yer alan habere nazaran; yapılan tetkiklerde çocuğun bağırsağına yapışmış 3 tane mıknatıs top görüldü. Küçük çapta olan mıknatısların çocuğun bağırsağını deldiği görüldü. Çocuk, apar topar ameliyata alındı.

Anne babalar dikkat! 7 yaşındaki mıknatıslı topu yuttu bağırsağı delindi

7 yaşındaki çocuk mıknatıs yuttu

MIKNATIS BAĞIRSAĞI 3 YERDEN DELDİ

Cerrahi Tıp Bilimleri Kısmı Çocuk Cerrahisi Anabilim Kısmı Dr. Öğr. Üyesi Halil İbrahim Çakmak ve takımı tarafından gerçekleştirilen operasyonla mıknatıslar çıkarılarak Miraç’ın üç yerden delinen bağırsağı dikildi. Tedavinin akabinde sıhhatine kavuşan çocuk, birkaç gün içinde taburcu edilecek.

“ELEKTROMANYETİK CİSİMLER BAĞIRSAĞI DELER”

Dr. Öğr. Üyesi Çakmak, basın mensuplarına elektromanyetik cisimlerin bağırsaklara yapışıp delinme yapabildiğini belirterek, konutlarda çocuğun yutabileceği, yemek borusuna, nefes borusuna girebilecek oyuncakların olmaması gerektiğini söyledi.

Anne babalar dikkat! 7 yaşındaki mıknatıslı topu yuttu bağırsağı delindi

mıknatıs yutan çocuğun bağırsağı delindi

“BAĞIRSAĞI ÇÜRÜTEBİLİYOR”

Oyuncak seçimine dikkat edilmesini isteyen Çakmak, “Parçaların birbirine yapışması nedeniyle ortada kalan bağırsaklar çürüyebiliyor. Tek kesim da olsa meşakkat. İçinde mıknatıs olan oyuncakların çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Hayatı tehdit edecek durumlar ortaya çıkabiliyor” dedi.

“ÇOCUĞUMUZU MEVTTEN KURTARDILAR”

Baba Orhan Kalay ise mıknatısların hekimlerin dikkatli yaklaşımıyla tespit edildiğini kaydederek, şöyle konuştu:

“Bağırsakta öteki cisim olduğunu fark ettiler. Hekimlerimiz seferber oldu. Biz bu kadar tehlikeli olduğunu bilmiyorduk. Bağırsağında mıknatıs, manyetik toplar çıktı. Tesadüf yapıtı geldiğimiz hastanede çocuğumuzu vefattan kurtardılar. Bu kadar tehlikeli olduklarını bilseydik konuta bile sokmazdık.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.