Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? 2022 Tedavisi

14.12.2021
385
Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? 2022 Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü (ptozis) kozmetik ve fonksiyonel açıdan sorun oluşturmaktadır. Gözün üst kapağının kontrolünü sağlayan kasların yetersiz kalmasıyla bu durum ortaya çıkabilmektedir. Doğrudan veya dolaylı olarak kas harabiyeti sonucu oluşan bu durumun tedavisi ise cerrahi ile sağlanmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapakları gözleri dış dünyaya karşı koruyan yapılardır. Özellikle refleks hareketler ile kapaklar fonksiyonel olarak korunmayı sağlamaktadır. Bu fonksiyonelliği sağlayan ise göz kaslarıdır. Kasların hasarlanması sonucunda ise göz kapakları normalde durması gereken konumda duramamaktadır. Nitekim göz kapağı görme alanının önüne düşmektedir. Sonucunda ise görme alanı etkilenmekte ve göz kasları istendiği şekilde kontrol edilememektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? 2022 Tedavisi

Göz kapağı düşüklüğü neden olur? Kapak düşüklüğü tedavisi nedir?

Görme alanının düşmesi sonucunda fonksiyonel olarak göz bozukluğu ortaya çıkabilmektedir. Tedavi edilmeyen göz kapağı rahatsızlıkları zamanla daha ileri boyuta ulaşabilmektedir. Fakat bu süreç yıllar içerisinde görülmektedir. Genellikle göz kapaklığı rahatsızlıkları ileri yaşla ortaya çıkmaktadır. Bu da hastalığın zaman içerisinde ortaya çıktığının ve ilerlediğinin göstergesidir.

Gözde Kapak Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

Kapakların kontrol edilmesi normalde fizyolojik düzeyde basittir. Fakat artmış kontrol ihtiyacı, görüşün sınırlanması, görme problemleri ve kaslarda ağrı hissedilmesi kapak kontrolünün zarar gördüğüne işarettir. Nitekim kapakların kontrol edilmesinin zorlaşması kontrol ihtiyacını arttırmaktadır. Bu durumda kaşlara binen yük artmaktadır. Sonuçta ise baş ağrısı ve yüzde yorgunluk hissi görülebilmektedir. Fakat birincil olarak kapak düşüklüğü belirtisi kozmetik olarak anlaşılmaktadır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir? 2022 Tedavisi

Göz kapağı düşmesi (Ptozis) estetik ile tedavi edilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Kapak düşüklüğü ameliyatı ile göz kapakları erken safhalarda kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Özellikle doğuştan kapak düşüklüğü olan bebekler henüz erken çocukluk çağında tedavi edilmektedir. Bu sayede ileri yaşlarda görülecek daha olumsuz rahatsızlıkların önüne geçilmektedir. Göz kapağı estetiği ile ilerleyen yaşlardaki kapak rahatsızlıkları da tedavi edilebilmektedir.

Ameliyatsız tedavi olmak isteyenler için ise günümüzde alternatif yöntemler sunulmaktadır. Fakat bu tedaviler ameliyat kadar faydalı sonuçlar doğurmamaktadır. Yine de cerrahisiz çözüm arayanlar için göz kapak düşüklüğü (ptozis) tedavisi Plazma BT operasyonu ile yapılabilmektedir. Plazma BT ile erken safha kapak düşüklükleri rahatlıkla tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi rahatsızlığın ilerleyici etkisinin önüne geçmeyi sağlayan bir yöntemdir. Ancak ilerlemiş vakalarda ameliyat önerilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.