5 Adımda İş Performansı Nasıl Yükselir ?

11.08.2022
321
5 Adımda İş Performansı Nasıl Yükselir ?

1. Dikkat dağıtıcı şeyleri sınırlayın !

Bu, birçok insanın bildiği ancak nadiren uyguladığı bir ipucudur: Potansiyel dikkatinizi dağıtan şeyleri sınırlayın. Tabii ki, dikkat dağıtıcı şeyleri her zaman ortadan kaldırmak imkansızdır. Bunun yerine, takviminizde odak blokları planlamayı deneyin. Bu süre zarfında telefonunuzu sessize alın, e-posta uyarılarını kapatın, ofis kapınızı kapatın (varsa) ve elinizdeki göreve odaklanın. Ne kadar başardığınıza şaşıracaksınız.

2. Kilometre taşları belirleyin !

Büyük görevler genellikle ertelemeye neden olur. Ancak, projeleri basit bir yapılacaklar listesinde adımlara bölerseniz, genellikle daha yönetilebilir hissederler. Ayrıca, bir şeyleri listeden çıkarmaya başladığınızda, ivme kazanmak kolaydır.

3. Açık ve ulaşılabilir hedefler belirleyin !

Hedeflerinize gelince gerçekçi olun. Hepimiz süper üreticiler olmak istiyoruz, ancak enerji seviyemize ve tek bir iş gününde neler başarabileceğimize dikkat etmeliyiz. Büyük hedefleri birkaç küçük, net hedefe bölmek sizi yolda tutacaktır. Ulaşılabilir hedefler belirlemek, elinizden geleni yaparken kendinize karşı nazik olmanın bir yoludur.

4.Çoklu görevden kaçının !

Çoklu görev verimli hissettirebilir, ancak gerçekte görevler arasında geçiş yapmak verimliliğinizi azaltır. Yani, e-posta gönderme arasında bir rapor yazıyorsanız, düşündüğünüz kadar çok şey yapmama ihtimaliniz vardır. Görevleri hokkabazlık yapmak yerine, üzerinde çalışmak için bir şey seçin ve ona bağlı kalın.

5. Zaman yönetiminizi iyileştirin !

Zamanınızı önceden planlayın. Bir görevin birkaç hafta içinde biteceğini biliyorsanız, o tarihten geriye doğru çalışın ve zamanınızı buna göre ayırın. Haftada bir saat odaklanmış çalışma, son dakikada üç saatlik çalışmadan daha etkilidir. Aslında, araştırmalar ertelemenin yüksek stres, artan depresyon, kaygı ve yorgunluk riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Hatta daha düşük yaşam ve iş tatminine yol açar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.