İştah Kontrolü İçin Yapılması Gerekenler

İştah kontrolünü sağlamak ciddi bir sabır ve karar isteyen bir iştir. Beslenmek sadece midemizi doyurmak demek değil, aynı zamanda faydalı vitaminlerden vücudumuzun yararlanmasını sağlamaktır.

Yeterli ve dengeli beslenme, insan sağlığı için son derece önemlidir. Bu noktada ne az ile yetinmeli ne de çok fazla tüketmeliyiz. Tam kararında ölçülerle beslenmemize dikkat etmeliyiz.

İnsanların çoğunda iştah sorunları bulunmaktadır. İştahını bastıramayan insanlar sürekli yeme refleksi içinde hareket ederler. İştah kontrolü için yapılması gereken şeyler bulunmaktadır. Aksi halde kontrol altında tutulmayan iştah kişileri aşırı şişmanlatarak, insan sağlığını tehdit eder bir boyuta ulaşmaktadır.

İştahını kontrol altında tutamayan kişilerin bu noktada kişilerin yapması gerekenler nelerdir?

Dengeli beslenmek:

Kişiler dengeli beslenmek konusunda kararlı olmalıdır. Bugün geçsin, yarın uygulamaya başlayayım anlayışı tamamen yanlıştır. Dengeli beslenmeye bugün, şuan başlanmalıdır.
Rafine şekerden uzak durun:

Rafine şeker iştah açar. Bunun yerine posalı yiyecekler tüketin. Çünkü posalı yiyecekler tok tutar ve iştahı kaparlar. Yemekleri yavaş yavaş yiyin ve gün içerisinde sık aralıklarla yiyin.
Tatlı yedikçe yedirir:

Tatlının içinde yüksek oranda rafine şeker vardır. Bu nedenle kan şekerinde aniden dalgalanmalar meydana gelir. O nedenle tatlının etkisi azalmaya başladıkça tatlı ihtiyacı da doğru orantılı olarak artar. Tatlı iştah arttırır. Uzak durulması gerekmektedir.
Spor yapın:

Spor mutluluk verir ve mutluluk hormonu da iştahı kapar.
Başkalarına eşlik etmeyin ve kendi kendinize hayır diyebilin:

Size uzatılan her şeyi kibarca geri çevirebilirseniz iştah kontrolünü sağlamış olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.