ENERJİNİZİN KAYNAĞI: GİNSENG NEDİR?

10.01.2022
263
ENERJİNİZİN KAYNAĞI: GİNSENG NEDİR?

Cinsel kuvveti arttırıcı olarak bilinen ginseng dolaşım bozukluğundan bağışıklığa ve kansere kadar pek çok önemli etkiye sahip.

Ginseng bitkisi ismi çok anılan, artık yabancı olmadığımız bir bitkidir. Ginsengi insanlar genel olarak cinsel kuvveti arttırıcı olarak biliyorlar. Ancak ginsengin etkisini bununla sınırlamak ginsengin kalbini kıracaktır.

Ginseng pek çok türü olan bir bitki. Asli yeri Kuzey Amerika olarak bilinmekte. Amerikan Ginsengi (Panax quinquefolius), Sibirya Ginsengi (Eleuterococcus senticocus), Kore Ginsengi (Panax ginseng) bilinen çeşitleridir.Ancak bunlardan Sibirya ginsengi botanik olarak ginseng sınıfına girmez. İçerdiği etken maddelrin kalitesi bakımından en değerli olan Panax ginseng ise beyaz ve kırmızı ginseng olarak 2’ye ayrılır. Ve yine etken madde kalitesi olarak kırmızı ginseng daha değerlidir.

Ginseng bitkisi toplumda enerji verici olarak biliniyor. Ancak tek görevi bu değil. İçerisinde ginsenosidler (panaxosidesitler, panaxatol, triterpenik saponositler), glikozitler, B1-B2-B12 vitaminleri ile C ve D vitaminleri, amino asitler bulunmaktadır. Ginsengi etkili ve özel kılan ise ginsenosidlerdir. Diğer bileşenler de bu maddelerin etkisini destekler.

Ginseng bitkisi bu değerli içeriği ile erkeklerde hormonlar üzerinde etkilidir. Yapılan araştırmalar erkeklerde Amerikan ginsenginin dolaylı olarak, Kore ginsenginin ise doğrudan hormonlarda artış sağladığı diğerlerin hiç ya da çok az etkili olduğunu göstermiştir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda Kore ginsengi kısa sürede hormonel artış sağlamıştır. Bununla birlikte ginseng bitkisi dolaşım üzerinde de etkilidir. Kan akışını hızlandırarak vücuda enerji verir. Bu kadınlar için de afrodizyak olarak kullanılabileceğini gösterir. Ancak erkek hormonlarını arttırdığından kadınların ginsengi daha kontrollü kullanmaları, uzun süre kullanmamaları gerekir.

Ginsengin damarları genişleten ve kan akışını hızlandıran etkisi dolaşım bozukluğu yaşayanlar için de bir alternatif haline gelir. Dolaşım problemleri için de kullanılabilen bu bitki oksijen dağılımını da düzenlediğinden vücuda direnç katar. Kişi kendini zinde hisseder.

İçerdiği ginsenosidler aynı zamanda antioksidan etkilidir. Pek çok üniversite ginsengin kanser üzerinde etkili olup olamayacağını araştırmaktadır. Ginsenosidlerin serbest radikalleri bloke ettiği ise ispatlanmıştır. Yani kanseri yeneceği söylenemese de kanserden korunma adına hücreleri kuvvetlendireceği kesindir.

Ginseng yorgun insanların da enerji kaynağı olacak, çok değerli bileşimlere sahiptir. Kronik yorgunluk üzerinde etkilidir. Stres faktörlerini bloke eder. Zihnin daha sakin olmasına yardımcı olur. Dolaşım üzerindeki etkileri sinir sistemini de olumlu olarak etkilemektedir.

Ginseng bitkisi en etkili olarak sıvı ekstre veya tablet formunda kullanılmalıdır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken doğru ginseng ürününü bulmak. Piyasada Kore ginsengi olarak farklı ginsengler hatta farklı bitki karışımları dahi satılmakta. Bu sebeple ginseng alırken güvenilir bir markayı tercih etmek gerekiyor.

Özellikle kış mevsiminin de gelmesi ile erkeklerin 3 aylık kadınların ise 1 aylık ginseng kullanması direnç, enerji ve bağışıklık açısından faydalı olacaktır.

Tıbbi ve Aromatik Btikiler Uzm.

Senem Dinç

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.