Tip 2 Diyabetten Korunma

17.12.2021
371
Tip 2 Diyabetten Korunma

Tip 2 Diyabetten korunma hem beslenme hem de vücut dengesi ile sağlanmaktadır. Nitekim tip 2 diyabet yani şeker hastalığı halk arasında birçok kişide görülmektedir. Diyabet ailesel olduğu gibi edinsel olarak da görülmektedir. Özellikle yaşam biçimi bunda doğrudan etkilidir. Kişiler ise sağlıklı yaşam tercihinde bulunarak diyabetten korunmaktadır. Hatta diyabete karşı korunmak diğer hastalıklara karşı da korunma sağlamaktadır. Tip 2 Diyabetten koruyan yöntemler ise bunun sağlanmasında başlıca etkendir.

Tip 2 Diyabetten Nasıl Korunulur?

Tip 2 diyabetten korunmak sağlıklı bir yaşam için birincil şarttır. Özellikle kalp hastalıkları ve metabolizma sağlığı için bu yöntemlere dikkat edilmelidir. Özellikle son yıllarda yaşanan koronavirüs salgınında insanların yaşam biçimi değişmiştir. Neticede ise istenmeyen kilo alımları ve değişen beslenme çeşitleri görülmeye başlanmıştır. Bu süreçte ise şeker hastalığı, tansiyon hastalığı gibi rahatsızlıkların sıklığı artmıştır.

Tip 2 Diyabetten Korunma

Tip 2 Diyabetten Korunma ile şeker hastalığından korunun.

Tip 2 şeker hastalığı birincil olarak sedanter yaşam şekli ile ilişkilidir. Sedanter yaşam olarak adlandırılan yaşam biçiminde hareketsizlik ön plandadır. Nitekim beslenme çeşitliliğinin azlığı ve karbonhidrat yükü yüksek besinlerin tercihi de burada etkendir. Şeker hastalığından korunmanın temelinde ise hareket etmek ve kalori yükünü dengelemek yer almaktadır. Karbonhidrat yükü yüksek besinler tüketenlerde vücut yağlanması da zamanla artmaktadır. Bu durumda ise hareket ihtiyacı artmaktadır. Fiziksel aktivi arttırılması, sağlıklı beslenmek, ideal kiloyu korumak ve diyabet riskini takip etmek korunmanın birincil şartıdır. Ayrıca sigara kullanımının da şeker hastalığına yol açtığı bilinmektedir.

Tip 2 Şeker Hastalığı Neden Olur?

Tip 2 şeker hastalığı metabolizmanın korunamamasından kaynaklanmaktadır. Bu durum kişinin kendi yaşam biçimini doğrudan korumamasıyla ilişkilidir. Sıklıkla spordan uzak yaşayan masa başı işlerde çalışan kişiler risk altında görülmektedir. Özellikle hareketsizlik ile vücutta artan kalori yükü bir süre sonra karaciğer üzerinde şeker depolanmasını tetiklemektedir.

Tip 2 Diyabetten Korunma

Şeker hastalığından hayat değişiklikleri ile korunmak mümkündür.

Buna karşın yüksek kalorinin kanda kullanılması için pankreas tarafında insülin üretimi arttırılmakta ve kana insülin salgılanmaktadır. Ancak endokrin sistem kandaki glikoz & insülin dengesini sağlamaya çalışırken hücrelerimiz insüline direnç geliştirmektedir. Yüksek kan şekerine uzun yıllar maruz kalan hücrelerde oluşan bu duruma insülin direnci denir.

Şeker Hastalığından Koruyan Yaşam Biçimi Nedir?

Şeker hastalığından koruyan yaşam biçimi çevresel faktörlerin denetlendiği ve vücuda etkilerinin kısıtlandığı durumdur. Özellikle yeşil ağırlıklı ve lifli beslenme şekli diyabete karşı birincil koruyucudur. Ayrıca bu tür beslenme ile kalp hastalıklarına karşı da korunulmaktadır. Kısaca Akdeniz diyeti olarak bilinen bu yöntemde kalori yükünün azaltılması yatmaktadır. Bununla beraber hareketin arttırılması, tembellikten uzak durulması ile şeker hastalığından korunmayı sağlamaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.