Kilo Almadan Açlığı Bastırmak

29.12.2021
317
Kilo Almadan Açlığı Bastırmak

Kilo almadan açlığı bastırmak özellikle sporcular ve diyet yapanlar için önemlidir. Aslında diyet kontrolü insanın beslenmesine dikkat etmesi anlamına gelmektedir. Bir insanın öğünlerinde aldığı besinler genel diyet olarak anlandırılmaktadır. Nitekim kilo almadan tok kalmak isteyenler diyetlerine besleyici ve lifli gıdaları eklemelidir.

Kilo Almadan Açlığı Bastırmak Nasıl Sağlanır?

Açlığı bastırmak için insanlar genellikle şekerli ve hızlı metabolize edilen ürünleri tercih etmektedir. Nitekim ani şeker değişimleri vücuda geçici süreyle dinçlik sağlamaktadır. Fakat hızlı kan şekeri değişimleri doğrudan metabolizmanın dengesizleşmesine neden olmaktadır. Nitekim kilo aldırmayan tok tutacak besinlerin önemi uzun vadede ortaya çıkmaktadır. Genellikle besleyici öğünler oluşturmak daha zahmetli gelmektedir. Ayrıca restoranlarda satılan yemekler fast food olarak nitelendirilen pof gıdalardan oluşmaktadır. Fakat sürekli öğün olarak bu tür yemekler tükemek kilo alınmasına neden olmaktadır. Kilo kontrolü için ise öğün arası veya ana öğünlerde besleyici diyet modelleri tercih edilmelidir.

Kilo Almadan Açlığı Bastırmak

Besleyici öğünler tok kalma süresini arttırmakta ve kilo kontrolü sağlamaktadır.

Çiğ Sebze ve Meyveler Tüketmek

Kilo almadan açlığı bastırmak için tüketilebilecek besinlerin başında meyve ve sebzeler gelmektedir. Meyveler doğal olarak çiğ tüketilebilirdir. Bunun yanında ise kilo almak istemeyenler çiğ olarak tüketilebilen sebzeleri tercih etmektedir. Çiğ olarak tüketildikleri zaman bu gıdalar açlık hissini de ortadan kaldırmaktadır.

Ara Öğünlerde Meyve Püreleri Tüketin

Meyveler lifli oldukları için tek başlarına tüketildiklerinde dahi uzun süreler tok tutabilirler. Bununla birlikte meyve püreleri tokluk hissi sağladığı gibi bağırsaklar için de koruyucudur. Üstelik farklı meyvelerin karışımları beraber kullanılarak püreler hazırlanabilmektedir. Ayrıca çocukların atıştırmalıklara karşı bağımlılıklarını kırmak için de meyve püreleri kullanılabilmektedir.

Kilo Almadan Açlığı Bastırmak

Gün içerisinde su tüketimi açlığa karşı koruyucudur. Fakat aşırı su tüketmek böbreklere zarar verebilir.

Tok ve Besleyici Gıdalar: Tam Tahıllılar

Kilo almadan açlığı bastırmak için tam tahıllar da yenebilmektedir. Günümüzde fabrikasyon olarak üretilen un ve tahıllar bu yüzden rafine olarak masamıza gelir. Bunun anlamı ise içerisinde bulunan liflerin çıkarıldığıdır. Oysaki bizim ihtiyacımız olan tam da bu liflerdir. Tam tahıllı mamüller her markette olmasa bile çeşitli mağazalarda bulunmaktadır. Bu ürünlerden hazırlanan ekmek, kurabiye, kek gibi besinler daha besleyicidir. Fakat tam tahıllı un ile hazırlanan tatlılarda da şeker oranına dikkat edilmesi diyet kontrolü için önemlidir.

Açlık Durumunda Su İçmek

Su tüketmek hayatımız boyunca yaptığımız bir eylem. Ancak eğer kilo almak istemiyorsak su tüketimine önem vermemiz gerekiyor. Bir yetişkinin günlük su ihtiyacı 2 ila 2 buçuk litre arasındadır. Bunu gün içine yararak tüketmek son derece faydalı olacaktır. Evinizde ve iş yerinizde kolaylıkla ulaşabileceğiniz yerde bir bardak ve bir sürahi ile sıklıkla su tüketirken aynı zamanda açlık duygusunu da bastırabilirsiniz. Lakin kilo vermek için su içmek her zaman akıl karı bir yöntem değildir. Özellikle öğün atlayan ve sürekli su içen kişiler böbreklerine yük bindirmektedir. Nitekim günlük 4 – 5 litreden fazla su içilmesi uzun vadede su zehirlenmesine neden olabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.