Diyabet tanısı nasıl konulur?

07.12.2021
413
Diyabet tanısı nasıl konulur?

Diyabet her insanda aynı şekilde görülmez. Bazı du­rumlarda çok açık belirtiler bile hemen görülmeyebilir. Ba­zı durumlarda da, birkaç belirti çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar …

Diyabet her insanda aynı şekilde görülmez. Bazı du­rumlarda çok açık belirtiler bile hemen görülmeyebilir. Ba­zı durumlarda da, birkaç belirti çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve bunların gözden kaçması mümkün değildir. Örne­ğin sık idrara çıkma, sürekli susama ve ani kilo kaybından şikâyetçi bir kişi doktora gittiğinde, doktor ilk olarak diya­betten kuşkulanır. Ne var ki sonuç her zaman bu yönde olmaz. Tersine, gerçekte diyabet olduğu halde, en sık gö­rülen belirtileri taşımadığı için, bunu hiç aklına getirmeyen çok sayıda kişi de vardır. Bu tür durumlarda diyabet, rutin muayene esnasında ortaya çıkar.
Bir insanın diyabet olduğunu tespit etmenin tek kesin yolu, o kişinin kan şekeri seviyesinin Ölçülmesidir. Ölçüm birçok farklı kan testi ile yapılabilir. Bazı testler, öncesinde belli bir süre aç kalmayı gerektirir ve genellikle sabah sa­atlerinde yapılır. Önceden aç kalmaya gerek olmaksızın günün herhangi bir saatinde yapılabilen testler de vardır. Doktor gerektiğinde kan şekeri testini tekrarlayabilir veya kesin tanıyı teyit etmek üzere farklı bir test uygulayabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.