Yemekleri Video İzlerken Yemek Vücudu Kötü Etkiliyor

16.12.2021
369
Yemekleri Video İzlerken Yemek Vücudu Kötü Etkiliyor

Video izlerken yemek yemek istenmeyen kiloların oluşumunda temel etken olarak görülmektedir. Günümüzde hareketsiz yaşam birçok kişinin ortak sorunu olmuş durumda. Özellikle masa başı çalışanlar uzun saatler hareketsiz kalmaktadır. Nitekim açlık durumunda ise öğün geçiştirici besinler tercih edilmektedir. Ayrıca yoğun kahve tüketimi ile beraber atıştırmalıklar da tüketilmektedir. Bu atıştırmalıkların şeker oranının yüksek olması veya pof gıdalar olması metabolizma üzerinde yük oluşturmakta ve hareket ihtiyacını arttırmaktadır.

Video İzlerken Yemek Yiyenler Dikkat

Son yıllarda internette yayınlanan vlog, derleme veya gündem videoları insanlar tarafından izlenmektedir. Özellikle yalnız yaşayan kişiler veya can sıkıntısını gidermek isteyenler fırsat bulduklarında bu videoları izlemektedir. Böyle zamanlarda ise video izlerken bir şeyler yemek kişilere cazip gelmektedir. Fakat bu tercih kilo alımına neden olmaktadır. Pandemide evde kalınan zamanlarda ise bu durum öne çıkmıştır. Sürekli evde kalan kişiler işlerini masa başında ve ekranlarının karşısında sürdürmüştür. Video izlerken atıştırmak da bu dönemde yine öne çıkmıştır.

Yemekleri Video İzlerken Yemek Vücudu Kötü Etkiliyor

Video izlerken yemek yiyenler hareketsiz kaldıkça kilo alıyor!

Masa başında oturmaktan kilo almak istemeyenler ise yeme dengelerini programlayarak kontrol edebilirler. Bu yöntem genellikle öz denetim ilişkilidir. Kişinin çalışma masası ile yemek masasını ayırması sürekli olarak yemek yemenin önüne geçmeyi sağlamaktadır. Çalışan kişiler için belirli aralıklarla mola vermesi önerilmektedir. Bu molalarda ise yemek yemek isteyenlerin besinlerini çalışma masalarına götürmemesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede çalışma masası disiplini sağlanmaktadır.

Evde Hareketsizliğe Karşı Spor Yapmak

Evde hareketsizliğe karşı spor yaparak kalori alımı dengelenebilmektedir. Elbette dışarıda yapılacak spor aktivitelerine göre evde göreceli bir şekilde kalori yakımı sağlanabilmektedir. Özellikle ağırlık kaldırmak, şınav çekmek, yoga yapmak evde yapılacak basit uygulamalardır. Bu sayede kaslar hem diri tutulmakta hem de enerji yakımı sağlanmaktadır. Hareketsizliğini sürdüren kişiler sedanter olarak yaşamlarını sürdürmeye karşı bu şekilde önlem alabilmektedir. Aksi durumda uzun süren hareketsizlik ve yüksek kalori alımına karşılık tip 2 şeker hastalığı olma ihtimali artmaktadır.

Yemekleri Video İzlerken Yemek Vücudu Kötü Etkiliyor

Hareketsiz yaşam ve ekran karşısında fazla yemek metabolizmayı olumsuz etkiliyor.

Yüksek Kalori Alımına Karşı Ne Yapılmalıdır?

Kalori alımına karşı yapılacak temel etken besin tercihlerinin gözden geçirilmesidir. Yeşillik ağırlıklı veya kuruyemiş içeren öğün araları ile besin tüketimi ihtiyacı karşılanabilmektedir. Özellikle “karnım kazınıyor” bahanesi ile tüketilen atıştırmalıklar kilo almanın birincil sebebini oluşturmaktadır. Bu nedenle salatalar veya detoks suları ile öğünler arası geçişler dengelenebilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.