Pelvik Kasları Egzersizi İle Cinsel Sorunlarınızı Çözün

11.01.2021
440
Pelvik Kasları Egzersizi İle Cinsel Sorunlarınızı Çözün
Pelvik kasları egzersizleri ile cinsel sorunlarınızın üstesinden gelebileceğinizi biliyor musunuz?

Her 3 kadından biri kabızlık, prolapsus (makat sarkması), idrar kaçırma ve cinsel sorunlar yaşamaktadır. Bunların hepsi pelvik tabanlı sorunlardır.

Pelvik egzersizleri, pelvik tabandaki pubokoksijus (PC) kaslarını sıkan, esneten ve bırakan kas yapıcı egzersizlerdir. Pelvik taban kaslarınız boşlukta, pelvis kemiği merkezinde bir ağ sistemi gibi çalışır. İç organlarınızla da bağırsaklarınızı tutar. Pelvik kasları vücudun içindeki organları tutmaktan daha fazlasını yapar. Tıbbi ve cinsel açıdan birçok önemli işlevi vardır.

Pelvik egzersizi nasıl yapılır?

– Yere ya da yatağa uzanın. Nefes alın. Nefes verirken pelvik taban kaslarınızı yavaşça sıkın ve beş saniye bu şekilde durun ve sonra rahatlayın. Bu kasları sıkarken çok sıkmayın çünkü diğer kaslara zarar verebilirsiniz. Egzersizleri sabah ve akşam olarak 4-5 kez yapmaya çalışın.

Pelvik kasları ne işe yarar?

Cinsel ilişkide ve orgazm olma fonksiyonunda,
– Normal doğumda,
– İdrar yapma (üriner) fonksiyonda,
– Dışkılama (defekasyon) işlevinde

Pelvik taban kaslarını çalıştırmaya ve güçlendirmeye yönelik egzersizlere bir başka isim olan “kegel egzersizleri” ismi de verilir.  Kegel egzersizleri ilk defa 1948 yılında Dr. Arnold Kegel tarafından tanımlandı.

Vaginal kasları çalıştırmayı nasıl öğrenebilirsiniz?

Küçük tuvaletiniz geldiğinde tuvalete oturun ve idrarınızı yaparken 3-4 kez idrarınızı tutup bırakın. Bu esnada pelvik tabanlı kaslarınız fazlasıyla çalışacaktır. Bu basit egzersiz sayesinde rahatlıkla vajina kaslarınıza hakim olmayı öğreneceksiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.