Diabet (şeker hastalığı)

07.12.2021
292
Diabet (şeker hastalığı)

Halk arasında şeker hastalığı adıy­la bilinen “diabet” aşırı susama, idrar­da artış, idrarda şeker olması ve hızlı kilo kaybı ile ortaya çıkar. Dünya Sağ­lık Örgütü (VVHO)’nün …

Halk arasında şeker hastalığı adıy­la bilinen “diabet” aşırı susama, idrar­da artış, idrarda şeker olması ve hızlı kilo kaybı ile ortaya çıkar. Dünya Sağ­lık Örgütü (VVHO)’nün tespit ettiği il­kelere göre, etlerin yağı ile tereyağına dikkat etmek, süt, yoğurt ve pey­nirin yağsızını kullanmak gerekir. Ay­rıca tuza da dikkat edilmelidir.

Diabette, kan şekerini yükselten gıdalardan uzak durmak esastır. Bu da glisemik endeksi düşük olan yiye­cekleri tercih etmek gerektiği anla­mına gelir.

Bütün dünyada şeker hastalığı çok yaygındır ve giderek de yay­gınlaşmaktadır. 1900 yılında ABD nüfusunun % Tinden daha azı şeker hastasıyken 2000 yılında bu oran % 8′e fırlamıştır. Ülkemiz­de ise yaklaşık 1 milyon 250 bin kişi şeker hastasıdır.

Şeker hastalığı riski yaş ilerle­dikçe ve şişmanladıkça artmaktadır. Kilo alımı önlenebildiğinde diabet vakalarının yarıdan fazlasının orta­dan kalkacağı düşünülmektedir.

Şeker hastalığının tedavisinde ve korunmada diyet esastır. Diyette enerjinin çoğunu sağlayan karbon­hidratlar (tam ekmek, bulgur, esmer pirinç gibi), kasları oluşturan ve bir miktar enerji veren proteinler (et, balık, süt gibi) depo edilen ve daha sonra enerji olarak kullanılan yağlar bulunmalıdır. Ayrıca;

İyi dengelenmiş yiyecekler yenmelidir.
Öğünler az ve sık olmalıdır.
Lifli besinlere (kabuklu ve kepekli) ağırlık verilmelidir.
Beyaz şekerden mutlaka uzak durmalıdır.
Hayvansal yağ ve tuz azaltılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.