Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

Bebeklerin ileriki yaşantıları için kas ve kemik gelişimleri hayli değerlidir. Bunun için ebeveynler olarak bebeklerinize kimi idmanları yaptırmanızda yarar vardır. Buna, boyun ve gövde hareketlerinin tümünü kapsayan tummy time idmanlarıyla başlayabilirsiniz. Pekala tummy time nedir nasıl yapılır? İşte bebeklerde tummy time idmanları…

23.04.2023
180
Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

Bebeklerin ileriki yaşantıları için kas ve kemik gelişimleri hayli değerlidir. Bunun için ebeveynler olarak bebeklerinize kimi idmanları yaptırmanızda yarar vardır. Buna, boyun ve gövde hareketlerinin tümünü kapsayan tummy time idmanlarıyla başlayabilirsiniz. Pekala tummy time nedir nasıl yapılır? İşte bebeklerde tummy time antrenmanları…

‘Bebeklerde karın üstü egzersizleri’ de denilen ‘tummy time’ ile bebeklerinizin daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Tummy time idmanı, bebeklerin karınlarının üzerinde yüzüstü yatırılarak emeklemeye ve sürünmeye teşvik edildiği bir aktivite olmasının yanında birebir vakitte kaslarının güçlenmesi için de hayli tesirli bir sistemdir. Bebekler uyuduklarında ekseriyetle sırt kaslarını kullandıkları için gün içinde bedenlerinin öteki kaslarının da çalıştırılması gerekir. Bu nedenle uzmanlar pek çok yararı bulunan tummy time hareketlerinin bebeklere kesinlikle yaptırılması gerektiğinin altını çiziyor. Bu haberimizde bebeklerde karın üstü, tummy time antrenmanlarının yararlarını ve nasıl yapıldığını ele aldık. Pekala karın üstü hareketlerinin yararları nelerdir?

Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

Tummy time ne demek

KARIN ÜSTÜ HAREKETLERİNİN YARARLARI NELERDİR?

‘Bebeklerde karın üstü hareketleri’nin yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Bebeğinin karnının üzerinde vücudunu taşımaya ve hareket etmeye çalışması sebepleriyle bacak, sırt, karın ve omuz kaslarını güçlendiriyor.
 • Yürümeye giden yol olan yuvarlanma, dönme, oturma ve emekleme aktivitelerine yardımcı oluyor.
 • Bebeğinde yassı kafalılık riskinin oluşmasını engelliyor.
 • Motor hünerleri geliştiriyor.
 • Etrafına koyacağın ilgi cazibeli objeler yahut oyuncaklar sayesinde uyum yeteneğini geliştiriyor.

Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

Bebeklerde tummy time egzersizleri

TUMMY TIME ANTRENMANLARI NE VAKİT YAPILMALI?

Uzmanlara nazaran tummy time idmanları yenidoğumdan itibaren yapılmasında bir sakınca yok. Yani boyun ve gövde idmanları için bebeklerinizin aşikâr bir aya gelmesini beklemeniz gerekmiyor.

Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

tummy time antrenmanları neler

TUMMY TIME İDMANLARI NELER?

1. Karın karına;

Bu idman, karın karına olan ve bebeğinizle aranızdaki etkileşimi en üst düzeyde tutan bir prosedür. Bebeğinizi kendinize yanlışsız çevirirken dikkatli olmanız ve karnınızdayken onu yanlardan desteklemeniz kâfi.

2. Göz hizasında;

Bebeğinizi karnınızın üstünde bir battaniye üzerine yerleştirerek onun karşısına geçin. Bu esnada göz göze temas kurmanız değerli. İlgisini çekecek oyuncakları bu konumda kullanabilirsiniz. Bu onun başını yukarda tutmasını sağlayacaktır. Ayrıyeten oyuncakları sağa ve sola hakikat hareket ettirerek bebeğinizin takip etme ve uyum yeteneklerini geliştirmesine de yardımcı olabilirsiniz.

3. Kucağında;

Bu konum bebekler için bilhassa gaz çıkarmada kullanılıyor. Bebeğinizi bacaklarınızın üzerine yerleştirerek tek dizinizle bir başını da üstte tutun. Bunu yaparken yanlardan desteklemeyi de ihmal etmeyin.

4. Karın üstü taşımak;

Bebeğinizi gezdirirken, bir yerlere taşırken kullanabileceğiniz bir yoldur. Hatta uyutma sırasında bile kullanabilirsiniz. Bir kolunu bacağının ortasından geçirerek, bir kolunuzla da bacağını ve omzunu destekleyerek bu sistemi uygulayabilirsiniz.

5. Dayanaklı taşıma;

Destekli taşıma uzmanların bilhassa önerdiği bir yoldur. Yapmanız gereken tek şey bebeğinizi desteklemek için kolunun altına rulo bir havlu koymak. Kollarını öne yanlışsız hareket ettirerek küçük hareketler yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıyeten tummy time aktivitelerinde bebeğiniz için satın alabileceğiniz karın üstü oyun platformlarıyla antrenmanları daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

bebeklerde karın üstü antrenmanlarında dikkat edilmesi gerekenler

BEBEKLERDE KARIN ÜSTÜ ANTRENMANLARI YAPARKEN BUNLARA KESİNLİKLE DİKKAT EDİN!

Tummy time idmanları sırasında dikkat edilmesi gerek birtakım durumla var. Bunlar:

 • Karın üstü aktiviteleri için bebeğinizi bir halının üzerine yatırın. Yer ahşapsa ya da sertse yumuşak bir battaniye kullanın. Bu durum onun rahat etmesini ve inançta hissetmesini sağlar.
 • Bebeğinizin yüzünün yakınlarına, minder ya da yumuşak oyuncaklar yerleştirin. Tummy time oyuncakları bebekleri heyecanlandırarak daha fazla hareket etmeye teşvik eder.
 • Etrafındaki nesneleri kaldırmayı unutmayın. Onun için inançlı bir ortam oluşturmanız kıymetli.
 • Bebeğiniz karnınızın üzerindeyken dikkatinin dağılmaması için yüzüne bakarak onunla konuşabilirsiniz. Bunun için bebeğinizin favori oyuncağını kullanabilirsiniz.

Tummy Time nedir nasıl yapılır? Bebeklerde karın üstü egzersizleri!

tummy time ne kadar müddet yapılmalı

TUMMY TIME NE KADAR MÜDDETLE YAPILMALI?

 • Yenidoğan sürecinde bebeklerde yüzüstü idmanlarına her gün günde 2-3 dakika mühlet ayırmanız kâfi olur. Bebeğiniz büyüdükçe ve kasları güçlendikçe yavaş yavaş süreyi uzatabilir günde toplam 20 dakika kadar çalışabilirsiniz.
 • Yapılan idmanlar sonunda yaklaşık 4 ay kadar sonra bebeğiniz göğsünü yerden kaldırabilir, başı dik bir formda dirsekleri üzerinde durabilir, tek kolunu kaldırabilir… Bunlarda birlikte ezkaza bir tarafa yanlışsız düşüp karnından sırtına hakikat yuvarlanabilir. Bu türlü durumlarda endişelenmenize gerek yok.
 • 5 ya da 6 ay sonra bebeğiniz yeni bir periyoda girdiği için onun için yeni keşifler ve yeni hareketler başlar. Bu da onu muvaffakiyet hissine eriştirir. Büyüdükçe yeni şeyler dener ve tüm bunlar onun uyum yeteneğini geliştirerek inanç verir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.