Tiny House nedir, özellikleri nelerdir? Tiny House ne kadar?

Minimal bir hayat stilinin sırrı haline gelen Tiny House, son yılların en dikkat çeken mesken tarzlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hem konut konforuna sahip olan hem de seyahat rotası belirleme bahtı sunan Tiny House hakkında bilinmesi gereken her ayrıntısı sizler için açıkladık. Pekala Tiny House nedir? Tiny House özellikleri nedir? Tiny House ne kadar? İşte karşılıklar…

04.05.2023
128

Tiny House nedir, özellikleri nelerdir? Tiny House ne kadar?

Minimal bir ömür şeklinin sırrı haline gelen Tiny House, son yılların en dikkat çeken konut tarzlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hem konut konforuna sahip olan hem de seyahat rotası belirleme bahtı sunan Tiny House hakkında bilinmesi gereken her ayrıntısı sizler için açıkladık. Pekala Tiny House nedir? Tiny House özellikleri nedir? Tiny House ne kadar? İşte karşılıklar…

Edirne Valiliği, geçtiğimiz günlerde tarım yerlerinde yasa dışı formda konaklama ve barınma gayeli “Tiny House” ismi verilen küçük konutların pozisyonlandırılması için çalışma yapanlar hakkında hata duyurusunda bulundu. Valiliğin tarım alanlarının korunması ve imar kirliliğinin önüne geçilmesi ismine kontrollerin sıkı halde yapılacağı konusunda ihtarda bulunmasının akabinde birçok kişi Tiny House hakkında araştırma yapmaya başladı. Gelin, Tiny House hakkında merak edilen tüm ayrıntıları birlikte mercek altına alalım.

TİNY HOUSE NEDİR?

Doğayla iç içe yaşamak isteyenler için eşsiz bir tercih olan Tiny House, boyutları ekseriyetle 10 ve 30 metrekare ortasında olan 3.500 kg taşıma kapasiteli konutlardır. Tekerlekli yahut sabit halde inşa edilebilen bu konut modeli, oturma alanı, yatak odası, mutfak, banyo dışında gereksiz hiçbir alanı barındırmadığı için minimalist bir bakış açısının yansımasıdır.

Tiny House nedir, özellikleri nelerdir? Tiny House ne kadar?

Tiny House

Türkçe’ye ‘mikro ev’, ‘tekerlekli ev’ ve ‘küçük ev’ gibi birçok farklı halde çevrilen Tiny House’un 1970’li yıllardan beri hayatımızda yer ediniyor. Bir mesken tipinden fazla hayat biçimi olarak kabul edilen Tiny House’lar, büsbütün şahsî zevklere nazaran farklı boyut, tasarım ve formda inşa edilebiliyor. Ayrıca güneş paneli sistemi, lityum pil güç depolama, kompost tuvalet, oluşan gri suyun sulama üzere alanlarda kullanılabilmesi bu meskenlerin sürdürülebilirlik için değerli bir yer edinmesini sağlıyor.

Tiny House nedir, özellikleri nelerdir? Tiny House ne kadar?

Tiny House özellikleri

TİNY HOUSE AVANTAJLARI NELERDİR?

Tamamen gereksinime yönelik olacak biçimde tasarlanan Tiny House, düşük maliyetlerle mükemmel bir meskene sahip olmanın anahtarı olarak karşımıza çıkıyor. Bilhassa tek kişi yaşıyorsanız bu konut tipine talih verebilirsiniz. Öte yandan ufak bir alanı kapsayan Tiny House, saatlerce paklık yapma sorununu de ortadan kaldırmaktadır.

Tiny House nedir, özellikleri nelerdir? Tiny House ne kadar?

Tiny House avantajları

TİNY HOUSE NE KADAR? TİNY HOUSE MALİYETİ NEDİR?

Eğer bir Tiny House sahibi olmak istiyorsanız mali açıdan da bu bahiste bilgi almanız gerekmektedir. İstediğiniz meskenin boyutu, biçimi, özellikleri ve fonksiyonelliğine nazaran fiyat değişkenlik gösterse de ortalama bir Tiny House için belirlenen fiyat 720.000 TL ile 980.000 TL ortasındadır.

Tiny House nedir, özellikleri nelerdir? Tiny House ne kadar?

Tiny House maliyeti

TİNY HOUSE SARSINTIYA GÜÇLÜ MI?

Küçük ebatlara sahip olan Tiny House, bilhassa tek katlı olduğu için zelzeleye karşı dayanıklılık göstermektedir. Yer üzerinde bir temeli olmayan bu konutlar, zemine birkaç milim üstte kalacak halde yerleştirilmektedir.

TİNY HOUSE HANGİ MATERYALDEN YAPILIR?

Tiny House’ların imal evresinde gereç olarak çoklukla ahşap ve prefabrik paneller tercih edilmektedir. Bunun nedeni daha hafif olması ve montajının kolay yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Tiny House nedir, özellikleri nelerdir? Tiny House ne kadar?

Tiny House fiyatı
ETİKETLER:
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.