Stresi Azaltmanın Yolları

11.01.2021
403
Stresi Azaltmanın Yolları
Stresi azaltmanın yolları nelerdir?

Stresli durumlarda salgılanan hormon kortizoldür ve bu hormon savaş ya da kaç tepkisine yardımcı olmak için yağ hücrelerinin içindeki yakıtı bırakmasına neden olur. Her 2 tepkinin de gösterilmediği durumlarda kişi kaygı içinde oturur. Yağ hücreleri boşaltıldığı zaman midede kazınma hissi ve aşırı yemek yeme arzusu meydana gelir.

Stresi azaltmanın ve stresin zararlarından korunmanın yolları nelerdir?

– Stres zamanlarında genelde karbonhidratlı ve yağlı yemekler yenmek istenir. Stresli zamanlarda cips ya da kızartma tipi yiyeceklere yönelmeyin.
– Stres altındaki kişiler şeker oranı yüksek besinlere yöneliyorlar. Stres zamanında yenen yemeklerin genelde kalorisi yüksek ve besin değeri düşüktür. Şekere yönelmeyin.
– Stres anında yenen yemeklerden alınan yağ vücudun karın bölgesinde toplanır. Karın bölgesinde yağlanmadan kaçınmak için stres anında bir şey yemekten vazgeçin.
– Yapılan araştırmalar stres altında kişilerin abur cubura yöneldiğini göstermiştir. Oysa stres anında triptofan içeriği yüksek besinler tüketmek stresle başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Taze meyveler ve yağsız yoğurt ile süt, muz, kakao, kuru kayısı, hurma ve leblebi kolayca yiyebileceğiniz besinlerdir.
– Koyu yeşil yapraklı sebzeleri ve kuru baklagilleri her gün tüketin. İçerilerindeki magnezyum sayesinde kortizol seviyesini dengede tutacaktır.
– Nohut, fasulye ve yeşil mercimek de stresi yenmenize kolaylık sağlayacak besinlerdendir.
– Omega 3 ve kuruyemişler de strese karşı koruyucudur. Balık, badem, ceviz ve Antep fıstığı ile fındık strese karşı en doğru besinlerdendir. – Düzenli egzersiz yapın.

Stres esnasında iyi gelecek bitki çayları?

– Strese karşı bitki çayları da içebilirsiniz. Melisa, papatya, lavanta, rooibos ve passiflora içerikli bitki çayları stresle başa çıkmak için tercih edebilirsiniz. Rooibos çayı kafein içermediği için uykusuzluk, huzursuzluk, baş ağrısı ve stres ile mücadele eder. Pasiflora ise sakinleştirici, huzur verici, rahatlatıcı ve dikkat toplamaya yardımcıdır. Uyku sorunları da iyi gelmektedir.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.