Ayak Mantarı Ve Egzamayı Bu Maskeyle Önleyin

13.01.2021
381
Ayak Mantarı Ve Egzamayı Bu Maskeyle Önleyin

Egzama ve ayak mantarı çok sayıda insanda görülen yaygın bir sağlık sorundur.

Egzama ve ayak mantarı çeşitli sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Deride kızarıklık ve kaşıntı her iki sağlık sorununda da görülmektedir. Egzamada deri üzerinde şişlik ve kabarma görülürken, ayak mantarında da benzer şekilde sivilcemsi kızarıklıklar ve kabartılar görülmektedir. Her ikisinde de yağlı bir görünüm olabilmektedir. Egzama ve ayak mantarları, görüntüleri itibariyle birbirine benzer cilt problemleri olsa da, hastalığın oluşma nedenleri farklıdır.

Egzamanın oluşma nedenleri şöyledir: Ev hanımlarının deterjanlarla fazla haşir neşir olması, tırnak cilası (göz kapağı egzaması), kozmetik ürünler (yüz egzaması)..

Ayak mantarlarının oluşma nedenleri şöyledir: Ayak terlemesi, ayağın sürekli ıslak ve nemli kalması, hava almayan ayakkabı tercih etmek..

Ayak mantarlarına İngilizce Athelete’s foot yani atlet ayağı denmesinin sebebi, atletlerin hareketli bir şekilde koşmaları, terlemeleri ve ayaklarının hava almamasıdır.. Günlük hayatta da bizler çok sık hareket etmekteyiz ve ayakkabı olarak hava almayan ayakkabılar tercih etmekteyiz. Bakımsız ve nemli ortamda kalan ayaklar da bir süre sonra mantar gelişimi göstermektedir. Ayak mantarlarının büyük çoğunluğu parmak aralarında meydana gelmektedir ve inanılmaz kaşıntıya neden olurlar. Ayak mantarı hastalığının dereceleri vardır. Öyle ki bazı mantar kremleri, ayak mantarlarını geçirmediği gibi ayak mantarlarını sulandırır. O nedenle en etkili ayak mantarı ilacı mantarlar için özel üretilmiş olan mantar spreyleridir.

Çoğu kadın için estetik ve sağlık açısından sıkıntı yaratan bu durumdan bitkisel maske ile kurtulmak mümkündür.

İhtiyacınız olan malzemeler:

– 2 yemek kaşığı rendelenmiş sabun (kükürtlü ve katranlı sabun)
– 2 yemek kaşığı sarı kil ve 3 litre sıcak su
– 1 yemek kaşığı himalaya tuzu ile 1 çay kaşığı kuru hardal

Hazırlanış:

Tüm malzemeleri sıcak suyun içine koy. Her akşam bu suyla 20 dakika boyunca ayak banyosu yap ve ayaklarını kurulayıp çorabını giy.

Bu kürü haftada 2-3 kere uygulayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.