Pasif Sigara İçiciliğinin Zararları

14.01.2021
463

Sigara içmediği halde iş yerinde ya da arkadaş ortamında sigara içenlerin dumanına maruz kalanların tek sıkıntı artık üzerine ya da saçlarına sigara kokusu sinmesi değil. Pasif sigara içiciliği birçok hastalığa zemin hazırlaya biliyor.

Sigara içmediği halde sigara içilen ya da tütün mamulü tüketilen bir ortamda bulunan bir insan sigara için kişiden 5 kat daha fazla zehirleniyor. Ayrıca bu dumanı doğrudan burnundan soluduğu için sigara içinde bulunan 4,700’den fazla kimyasal solunmuş oluyor. Bunun sonucunda birçok kanser hastalığı oluşumu meydana geliyor. Ayrıca sigara içmeyen bir dumana maruz kaldığında akciğer kanseri ya da kalp hastalığına yakalanma risk %20’lere kadar çıkıyor.

Bunun yanı sıra pasif içicilik alerji, astım, göz, burun ve boğaz rahatsızlıklarına, baş ağrılarına, baş dönmesine, öksürüğe ve hırıltıya sebep olabilir. Uzmanlar sigara tüketmeyenlerin sigara içlen ortamlarda bulunmaları gerektiğini özellikle kronik hastalıkları olanların böyle ortamlardan önemle uzak durumları gerektiği konusunda uyarıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.