MİGREN ATAKLARINA KARŞI NASIL ÖNLEM ALMALIYIZ?

09.01.2022
312
MİGREN ATAKLARINA KARŞI NASIL ÖNLEM ALMALIYIZ?

Bulunduğunuz ortamın ışıkları yada duvar kağıtları yaşam kalitesini düşüren migrenin tetikleyicisi olabiliyor. Kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülen migren, günlük yaşamsal aktiviteyi, iş verimliliğini ve konsantrasyonu ciddi şekilde bozabiliyor. Dr. Nebahat Bilici, yaşam kalitesini düşüren migren tipi baş ağrılarının ataklarından korunmak için alınması gereken 5 önlemi anlatıyor:

SARI IŞIKTAN KAÇININ

ışık, floresan, yanıp sönen ışıklar ve yoğun geometrik desenli yüzeyler migren ataklarını tetikliyor. Bu nedenle evinizin ışıklandırmasında sarı ışık kullanmayın, karanlıkta televizyon izlemeyin, parıltılı ışıklı ortamlardan, AVMlerden uzak durun. Duvar kağıdınızda veya sürekli bulunduğunuz iş yeri ortamınızda yoğun geometrik desen kullanmamaya özen gösterin.

UYKU DÜZENİ ÖNEMLİ

Migrenli hastada uyku düzeni büyük önem taşıyor. Mümkün olduğunca aynı saatte yatıp, aynı saate kalkmaya ve bu ritmi hafta sonu da devam ettirmeye özen gösterin. Her gün en az 6 saat uyuyun. Ancak 10 saatten fazla uyumamaya da dikkat edin.

ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN

Migren ataklarına karşı her gün 3 ana 2 ara öğün beslenmeye özen gösterin. Öğün atlamak kan şekeri düşüklüğüne yol açtığı için migren ataklarını tetikleyebiliyor.

MİGREN GÜNLÜĞÜ TUTUN

Nitratla yüklü besinler (sosis, sucuk ve salam), katkı maddeleri, baharatlar, deniz ürünleri, nişasta, çikolata, eskitilmiş peynir, aşırı tuz baş ağrısını tetikliyor. Kişisel farklılıklar ve genetik etmenlere göre bu tetikleyiciler değişiyor.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.