Siyah Noktalardan Limon ve Yoğurtla Kurtulun

13.03.2021
345
Siyah Noktalardan Limon ve Yoğurtla Kurtulun

Cildimizde en sevilmeyen şeylerden birisi de siyah noktalardır. Ancak siyah noktalar bilindiği gibi çok da büyük bir dert değildir. Evdeki malzemelerle bile siyah noktaların üzerinden gelmek mümkündür.

Yoğurt ve limon maskesi: 1 kase yoğurt ile 1 adet limonun suyunu karıştırın. Yüzünüze sürün ve 15 dakika bekleyin. Limon suyu cildinizi dezenfekte edecek, ayrıca sivilceleri kurutarak yağ miktarını dengeleyecektir. Yoğurt ise cildi besleyecek ve nemlendirecektir.

Yulaf ezmesi maskesi: Yulaf ezmesi cildin derinlemesine temizlenmesini ve siyah noktaların yok olmasını sağlar. Bu maske ayrıca cildin içinde dolaşan pisliklerin temizlenmesini sağlar. Bu maske ciltteki yağlanmayı da engeller. Kuru ciltli kişiler bu maskeyi kullanmamalıdır.

Elma sirkesi: Su ile karıştırılmış elma sirkesi ile yüzünüzü temizleyin. Elma sirkesi hem sivilceleri yok eder hem de siyah noktaları kökünden temizler.

Çok iyi temizlenmeyen ciltlerde görülen siyah nokta basit birkaç maskeyle temizlenmektedir.

Ciltteki gözenekler yağ üretip salgılarlar.. Bu nedenle cilt gözenekleri cildi alerji ve çevre kirliliğinden koruyor. Eğer gözenekler olmasaydı yağlar direk deri altına inerdi. Bu durum yüzde kaçınılmaz bir şekilde kistlerin oluşması demektir. Kistler de deri altında enfeksiyon meydana getirirdi. İster estetik kaygıyla ister sağlık kaygısıyla olsun siyah noktaların temizlenmesi gerekmektedir.

Siyah noktalardan kurtulmanın birinci yolu temizliktir. Cilt temiz tutulmalıdır ve bir uzmana giderek siyah noktalar temizlenmelidir. Bitkisel tarifler de bu süreçte çok işinize yarayacaktır.

Cildinizi türüne göre temizleme sütü ya da tonikle temizlemelisiniz. Ardından da bir krem kullanmalısınız. Makyaj yapılmasa bile cilt gündüz çok kirlenir. O nedenle de cildinizi akşam muhakkak temizlemelisiniz.

Ayrıca önemli bir hatırlatma yapmak isteriz. Cildinizdeki siyah noktaları sıkmayın. Kılcal damarlarda ve doku altı hücrelerde tahribat meydana gelir. En iyisi bitkisel yollarla çözmeye çalışın, olmuyorsa bir uzmana başvurun.

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.