Sinüzitten Korunma Yolları

07.01.2021
412
Sinüzitten Korunma Yolları
Sinüzit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit özellikle bahar ve yaz aylarında artış gösteren bir hastalıktır. Bunun sebebi özensiz beslenme ve giyinme ve ani hava değişimidir. Uzmanalar Sinüziti burun geçişleri içinde bulunan hava boşluklarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalık olarak tanımlıyorlar.

Sinüzit Belirtileri Ne Zaman Oluşur?

Sinüzit bazen ıslak saçlar ile rüzgâra kapılmak bazen de havanın ani soğumasında soğuk algınlığı ile oluşuyor. Sinüzit enfeksiyonu bulunan hastalarda baş ağrısı boyun ağrı meydana gelir. Bu ağrılar sıcak su ile duş alınarak ya da uyuyarak geçebilen ağrılardır. Ama ağırların sıklaşması sizi oldukça rahatsız etmeye başladığında bir kulak burun boğaz(KBB) doktoruna görünmenizde fayda olacaktır.

Sinüzit Hastalığına Ne İyi Gelir?

Antibiyotik sayesinde azalan sinüzit enfeksiyonun tamamen ortadan kalması için ameliyat olabilirsiniz. Bu artık oldukça basit bir işlem ama eğer operasyon geçirmeden sinüzit enfeksiyonundan kurtulmak istiyorsanız yaz aylarında çokça denize girin. Çünkü tuzlu su burun geçişleri içinde bulunan hava boşlukların oluşan iltihabı tamamen temizler. Bu sayede rahat bir kış geçirebilirsiniz.

Sinüzite İyi Gelen Doğal Yollar?
-Bol sıvı tüketerek mukus tabakasının incelmesini sağlayın.
-Bulunduğunuz ortam havasız ve nemsiz olmasın. Uygun şartlarda nemlendirin.
-Burun kanallarının açılması için duş alabilirsiniz.
-Evdeki nem oranını koruyun.
Toz ve duman bulunan ortamdan kaçının.

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.