SINAV STRESİNİ YENMENİN YOLLARI NELERDİR?

10.01.2022
374
SINAV STRESİNİ YENMENİN YOLLARI NELERDİR?

Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Danışmanı Süleyman Beledioğlu, Edirne’de yaptığı açıklamada, Türkiye’deki birçok öğrencinin sınav öncesi stres yaşadığını söyledi.

Bilgilerin hafızada tutulamamasının sınav stresine neden olduğunu belirten Beledioğlu. “Öğrenci bir konuyu aklında tutmak ve stresten uzaklaşmak istiyorsa dersinin konusunda aralıklı tekrar yapmalıdır. Dönüp dolaşıp o konuya ara ara göz atmak etkili akılda tutma yönteminin en geçerli yoludur. Tekrar, unutmaların önüne geçer” diye konuştu.

Planlı ve programlı çalışmanın öğrencinin sınava dair duygularını düzenlemesi açısından önemli olduğunu ifade eden Beledioğlu, plan yapmayan öğrencilerin konulan yetiştiremeyeceği hissine kapıldığını vurguladı. Öğrencilerin acele ettikçe dikkatlerinin de dağıldığını ifade eden Beledioğlu şunları söyledi: “Eğer bir öğrencinin planı yoksa konulan yetiştiremeyeceği hissine kapılır. Bu da öğrencinin acele etmesine ve acele ettikçe dikkatinin dağılmasına neden olur. Bu yöntemi uygulamak çok basittir ama uygulanmazsa dikkat dağılır yani zincirleme bir yöntemdir ama planınız varsa, planlı çalışıyorsanız zaman yeterliliği hissi yaşarsanız ve başarılı olursunuz.” Bu nedenle planlı ve programlı ders çalışmanın önem taşıdığını vurgulayan Beledioğlu. “Ama molalara da çok dikkat etmeleri lazım. 3 saat ders çalışan bir öğrenci en az 45 dakika mola vermelidir. Öğrenci bir gün içerisinde 3 farklı dersten fazla çalışmamalıdır çünkü kafa gelen çok fazla uyancı karşısında dağılabiliyor. Bunun normali sınava hazırlanan bir öğrencinin bilgilerinin akılda kalabilmesi için öğleden önce bir ders öğleden sonra da bir ders çalışma şeklindedir. Ders çalıştıktan sonra televizyon, bilgisayar ve cep telefonuna yönelmek çalışılan bilgileri tahrip eder. Bunların yerine yürüyüş yada hafif spor yapmak tercih edilebilir” dedi.

Ailelerin Katkısı

Beledioğlu, bir ailenin çok başanlı olsa dahi çocuğuyla ilgili büyük beklentiler içerisine girmemesi gerektiğini dile getirdi. Ailenin çocuğunun yeteneğine saygı duyması gerektiğini anlatan Beledioğlu. “Çocuklan yetenekleri ve becerileri çerçevesinde yönlendirin. Çocuğun yeteneğinin önüne ders bahanesiyle geçmek daha çok başarısızlık getirir. Unutulmaması gereken şudur ki strese, kaygıya ve dikkat eksikliğine çocuğun başarısı pas edilmemelidir. İyi çalışan, konusunu tekrar eden ve planlı olan bir öğrenciyi ne stres ne de dikkat sorunu yener.

Doğru beslenme alışkanlıklarının da çocukların başarısında büyük katkılar sağlayacağını söyleyen Beledioğlu, çocukların kuruyemiş ve omega-3 içeren besinleri yeterince tüketmelerini tavsiye etti.

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.