Obez olmanın riskleri

07.12.2021
324
Obez olmanın riskleri

Obez olma riskleri hakkında bilmemiz gerekenler aşağıda belirtilmiştir: * Obez olmak, yüksek oranda ölümle sonuçlanan bazı kanser türleri, şeker hastalığı, kalp hastalığı, felç, artrit, mesane hastalığı …

Obez olma riskleri hakkında bilmemiz gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

* Obez olmak, yüksek oranda ölümle sonuçlanan bazı kanser türleri, şeker hastalığı, kalp hastalığı, felç, artrit, mesane hastalığı ve hipertansiyon (yüksek kan basıncı) riskini artırır.
* Obez olmak gerilimi artırır; fazla ağırlık bedenimizin daha zor çalışmasına neden olur; nefes almayı, hareket etmeyi ve kalbin normal atmasını daha zor hale getirir.
* Obez olmak depresyonu artırır. Genel olarak, yaşam hakkında depresyona gir­miş kişilerin birçoğunun obez olması beklenen bir sonuçtur.
* Obez olmak çekiciliğinizi azaltır. Kıyafet bulmak, kıyafetlerin içinde kendini iyi hissetmek ve ayrıca diğer kişilerin size hayran olması zorlaşır.
* Obez olmak özgüveni azaltır; her yaşta insanın kendisini umursamamasına neden olur.
* Obez olmak ayrımcılığa neden olabilir; obez bireyler iş yaşamında, okulda ve toplumsal olarak da ayrımcılıkla karşı karşıya kalabilirler.

Sağlık istatistikleri, ortalama boyda bir bireyin beden ağırlığının 5-10 kg artmasıyla bile erken ölüm riskinin arttığını kaydeder.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.