Tehlikeli kilo kaybı şemaları

07.12.2021
430
Tehlikeli kilo kaybı şemaları

Ne yazık ki, en fazla reklamı yapılan ve en çok satan kitaplar en sakıncalı olanlardır. En popüler kitaplardan bazıları şun­lardır: Dr Atkins’ Health Revolution ve …

Ne yazık ki, en fazla reklamı yapılan ve en çok satan kitaplar en sakıncalı olanlardır. En popüler kitaplardan bazıları şun­lardır: Dr Atkins’ Health Revolution ve New Diet Revolution; Barry Sears’ın The Zone adlı kitabı; ve Michael ve Mary Eades’in Protein Power adlı kitabı.
Bu kitapların popülerliği, insanların sağlıksız yiyeceklerle olan tehlikeli aşk ilişkilerini bitirmeksizin, hızlı ve çaba harca­madan kilo vermek istemelerinin bir kanıtıdır. İnsanlar kilo verme konusunda umutsuzdur ve bu kitaplar da onlara duy­mak istedikleri şeyleri vaaz etmektedir: Bol bol yağ, kolesterol ve doymuş yağ yiyebilir ve yine de kilo verebilirsiniz. Bu ka­çamak romans, bazı kişilerin kilo kaybedeceğim diye (kelime­nin gerçek anlamında) ölmesi gibi trajik sonuçlara yol açabilir.
Yüksek proteinli diyet guruları genellikle gerçeği onların bildiğini ve bütün diğer doktor ve bilim adamlarının yanıldı­ğını iddia ederler. Tavsiye ettikleri diyetin en sağlıklı diyet olduğu fikrini savunurlar. Onları izleyenlerin, 15,000′den fazla bilim adamının yaptığı 3,500′den fazla bilimsel çalışmada, et, domuz eti, yumurta ve süt ürünleri tüketimi ile, kalp hastalığı, kanser, böbrek yetmezliği, kabızlık, safra kesesi taşları, divertiküloz ve hemoroit gibi sağlık problemleri arasında ilişki olduğunun gösterilmesinin, dünya çapında düzenlenen bir komplo olduğuna inanmalarını sağlarlar.
Çeşitli popüler diyetlerin hem negatif hem de pozitif yön­lerini gözden geçirip anlamak, genel olarak beslenme bilimini anlamanıza yardımcı olacaktır. Önceki bölümlerde kazandığı­mız bilgiyi genişleterek, bazı mit ve çelişkileri anlamamıza yardım etmesi için bazı bilimsel çalışmalara göz atmak değerli bir deneyim olacaktır. Benim hastalarım, insan beslenmesi konusunda kapsamlı ve bilimsel bir eğitim aldıklarından do­layı, sadece kilo verme konusunda değil, ulaştıkları kiloyu koruma konusunda da yüksek bir başarı oranına sahiptirler. Bu bilgiler sizin de mucizevi diyetlere inanmayı bırakmanız sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.