Kötü Kolesterol Nedir? LDL Neden Yükselir?

15.12.2021
313
Kötü Kolesterol Nedir? LDL Neden Yükselir?

Kötü kolestrol LDL halk arasında oldukça fazla kullanılan kelimelerdendir. Nitekim hemen her yağ türünden dolayı kolestrolün artması beklenmektedir. Fakat beslenme şekline göre iyi kötü kolestrol farklı şekillerde yükselmektedir. Özellikle hastane test raporunda yazan kolesterol düzeyi kişiler tarafından merak edilmektedir. Total kolesterol ve LDL Kolesterol, kandaki kolesterol düzeyinin kötü olup olmadığının belirteçleri olarak değerlendirilmektedir.

Kolesterol anlam olarak korkutsa da her zaman kötü değildir. Kolesterol; hayvansal besinlerle alınan ve vücudumuz tarafından üretilen yağ benzeri bileşiklerdir. İnsanın sağlığı için yeterli miktarda kolesterolün vücudunda bulunması gerekir. Fazlası ise vücuda doğrudan zarar vermektedir. İyi kötü kolesterol farkı ise vücudumuz tarafından üretilen kolesterole iyi kolesterol; dışarıdan aldığımız ve miktarı arttıkça zararlı olan kolesterole ise kötü kolesterol olarak bilinmektedir. İyi kolesterolün düşük, kötü kolesterolün yüksek olması kalp krizi, koroner arter hastalıkları, felç, safra kesesi hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi pek çok hastalık için risk faktörüdür.

Kötü Kolesterol Nedir? LDL Neden Yükselir?

Kötü kolesterol yaşam tarzı ve beslenme ile doğrudan ilişkilidir.

LDL Kolesterol Nedir?

LDL açılım olarak düşük yoğunluklu lipoprotein demektir. (lipoprotein: lipitler yani yağlar ile proteinlerin birleşimi) Aynı zamanda “kötü kolesterol” olarak adlandırılır çünkü kandaki seviyesinin artması pek çok kalp damar rahatsızlığına yol açar. İyi kolesterol olarak adlandırdığımız kolesterol ise HDL’dir (yüksek yoğunluklu lipoprotein). LDL’nin aksine kandaki seviyelerinin artması sağlık açısından iyiye işarettir. LDL, kanla birlikte damarlar içinde organ ve dokulara taşınır. LDL yükselmesi bu damarlar içinde birikime, damarlarda sertleşmeye yol açabilir. Bu birikim yıllar içinde yavaş yavaş olur. Hangi organa giden damarda birikime yol açtıysa o organ için risk var demektir.

Kötü Kolesterol Nedir? LDL Neden Yükselir?

LDL Kolesterol beslenme ile alınan yağlar ile doğrudan ilişkilidir.

LDL Kolesterol Neden Yükselir?

Kötü kolesterolün yükselmesi başlıca yaşam tarzı ile ilişkilidir. Hareketsiz yaşam, çoğunlukla hazır yemekler ve abur cubur ile beslenmek, doymuş yağ tüketmek başlıca sebeplerdir. Kızartmalar, sucuk sosis gibi işlenmiş gıdalar, margarin, yağlı peynirler ve sütler, yağlı etler, çikolata, hazır kek ve bisküviler…
Kolesterol yükselmesi obezite ile yakından ilişkilidir. Öğünlerle alınan yağ miktarını ve kaloriyi azaltmak kolesterol yükselmesine bağlı olarak gelişebilecek hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Kolesterolün damarlarda birikimi yavaş bir şekilde geliştiği için ileri yaşta görülme sıklığı artar. Aile büyüklerinde kolesterole bağlı bir hastalık öyküsü bulunan kişilerde de risk artar. Ayrıca sigara kullanımı ile de ilişkilidir. Ancak dengeli beslenme ve spor ile kolesterol kolaylıkla kontrol altına alınabilir. Karaciğer, böbrek hastalığı olanlarda, şeker hastalarında, tansiyon hastalarında, hamilelerde kolesterol seviyeleri normal kişilere göre daha kolay yükselir. Bu yüzden bu risk grubundaki kişilerin beslenme alışkanlıklarına daha çok dikkat etmeleri gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.