Sıcak Hava Hastalıkları Tetikliyor

25.01.2021
458
Sıcak havaların hastalıkları tetiklediğini ve kalp krizi ile kalp yetmezliğini arttırdığını biliyor muydunuz?

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sebahattin Ateşal aşırı sıcağın ani tansiyon düşmesine sebep olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: ‘Aşırı sıcaklar kalbe giden kan akımı dengesinin bozulmasıyla kalp krizlerinde artış ve kalp yetmezliği belirtilerinin kötüleşmesine yol açmaktadır.

Hava 32 dereceyi geçince sıcak sendromları görünüyor. Sıcaklık ve nem oranının arttığı dönemler kalp ve damar hastaları için tehlikelidir. Yapılan bir çalışmada 65 yaş üzeri kişilerde, 20’yi geçen her bir derece sıcaklık ölüm oranını % 2 arttırıyor. Artışlar daha çok erkeklerde 60, kadınlarda ise 70 yaş ve üzeri hastaları etkiliyor. Hava sıcaklığı 32 dereceyi, nem oranının ise % 60’ı geçmesiyle olumsuz etkiler gözleniyor. Terleme ve derideki damarların genişlemesi en önemli belirtiler arasındadır. Sıcak sendromları ağırlık sırasına göre, sıcak krampları, bitkinliği ve çarpması şeklinde sıralanabilir ve sendromlar vücudun henüz sıcaklara uyum sağlayamadığı ilk günlerde daha fazla görülür. Vücudun, dış ortam ısısının yükselmesine karşı korunmak amacıyla gösterdiği ilk tepkilerdir sıcak sendromları. Vücut bunu terleme ve derideki damar genişlemesi ile gösterir. Terleme devam ettiği sürece yüksek su ve tuz alındığında vücut yüksek ısılara tahammül edebilir. ‘

Artan su ve tuz kaybının yerine konulmamasının kalp krizini tetiklediğini dile getiren Prof. Dr. Sebahattin Ateşal, ‘Vücut sıcaklara 1-2 hafta içinde uyum sağlıyor. Aşırı sıcak ve nemle beraber artan su ve tuz kaybının yerine konulmamasıyla, kanın koyulaşma ve pıhtılaşma eğiliminde artış meydana geliyor. Bununla birlikte kalp krizleri tetikleniyor.’ şeklinde konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.