Kilo kaybı planlarının çoğu ile paranız boşa gider

07.12.2021
269
Kilo kaybı planlarının çoğu ile paranız boşa gider

Bütün ticari kilo kaybı programlarında yanlış olan ne? Hepsi çok yağ ve az lif içeriyor, çünkü Amerikalıların çok yağlı yiye­cek sevgisine hizmet ediyorlar. Weight Watchers’ marka …

Bütün ticari kilo kaybı programlarında yanlış olan ne? Hepsi çok yağ ve az lif içeriyor, çünkü Amerikalıların çok yağlı yiye­cek sevgisine hizmet ediyorlar.
Weight Watchers’ marka yiyeceklerdeki kalorilerin yüzde 24′ü yağdan geliyor. Lean Cuisine markasında ise kalorilerin yüzde 25′i yağdır. Jenny Craig’in zayıflama programı, peynir sufle ve Salisbury bifteği gibi Amerikalıların evde yedikleri kadar kötü olan yiyeceklerin satın alınıp yenilmesini gerek­tiriyor. Bu ticari diyet planlan, yağ oranlan düşük olmadığın­dan, “az kalorili” öğünler sunabilmek amacıyla porsiyonlann ölçüsünün küçültülmesini gerektirmektedir. Bu “kıt” porsi­yonlar bu diyetlerin izlenmesini imkansız hale getirmektedir.
Porsiyonlarını küçük tutmaya çalışanlann, yedikleri yemek­lerin miktarını artırmaları an meselesidir. Lif miktarı yeter­sizdir ve diyetteki besin yoğunluğu azdır. Bu diyetler kaloriyi kısıtlar, ama yiyecek seçimleri ve öğün planları kalori açısın­dan o kadar yoğundur ki, diyet yapanlar kilo verebilmek için çok ufak porsiyonlarda yemek zorunda kalırlar. Bu seçimler yeme arzumuzu tatmin etmez ve canımız çok fazla yiyecek çektiği için hayal kırıklığı hissederiz. Diyet yapanlar artık bu ufacık porsiyonlara dayanamaz hale gelir ve sonunda doyana kadar yiyerek tekrar kilo alırlar. Nefesinizi suyun altında kısa bir süre tutabilirsiniz, ama yüzeye çıktığınızda havaya aç halde olursunuz ve nefes alış verişiniz hızlanır. Benzer şekilde, son­suza kadar küçük porsiyonlar yemezseniz, bu diyetler uzun vadede işinize yaramayacaktır.
Ayrıca, sonsuza kadar kutulardan beslenemez ve toz haline getirilmiş içecekler içemezsiniz. Biraz kilo verseniz bile, dai­ma o kiloları geri alırsınız. Bunlar yerine, yeme alışkanlıkları­nızda kalıcı değişiklikler yapmalısınız. Yeni tarifler öğrenme­niz ve sürdürebileceğiniz şekilde değişik yeme şekillerine uyum sağlamanız hayatınızın geri kalanı boyunca verdiğiniz kiloları ve sağlığınızı korumanızı sağlayacaktır.
Taze meyve, sebze, tam tahıl ve fasulyegillerden oluşan bir diyet alışkanlığı edindiğinizde, ne kadar kola)’ ve çabasızca kilo verdiğinize şaşıracaksınız. Böyle bir diyette kalorilerin yüzde 15′inden azı yağdan gelir. Vücudunu2:daki yağların çabasızca eriyip yok olacağını size garanti edebilirim. Bu vaadi ne kadar çok duyduğunuzu biliyorum. Ama bu sefer bu vaat gerçek.
Kendinizi yiyecekten yoksun bırakmanızın sonucunda, tek­rar normal yemeye başladığınızda, metabolizma hızının ya­vaşlamış olmasından ötürü, yağ eskisine göre daha kolay birikmeye başlar. Bu durum, diyet yapanların önce kilo verip, sonra eskisinden daha yüksek bir kiloya çıktıkları yoyo etki­sine neden olur.
Ben tam tersine hastalanma yiyebildikleri kadar yemelerini söylüyorum. Suda çözülebilir lif açısından zengin, kalori başına düşen besin açısından yoğun yiyecekler yediklerinde, hem “tıka basa sağlıkla dolarlar” hem de hala önemli oranda kilo vermenin zevkini yaşarlar. En iyi sonucu mikrobesinleri çok, makrobesinleri az tükettiğinizde alırsınız. Bu en sağlıklı diyette kalori alımı, Amerikan normlarına göre görece düşük­tür ve bir kişinin bütün bu bilgileri aldıktan sonra, tekrar sağ­lıksız yeme biçimlerine dönmesi çok nadir bir durum olduğun­dan metabolik geri sekme olmaz. Kişiler yeni elde ettikleri sağlıklarından vazgeçemeyecek kadar bilgilenmiş ve sağlık­larındaki gelişmeden etkilenmiş durumda olurlar. Hepsinden önemlisi, benim hastalarım kalorili, yağlı yiyeceklere olan arzularından vazgeçirilmişlerdir.
Bu nedenle, kilo verme konusunda hileler, mucizeler ara­mak yerine önce sağlıklı olma konusunda kendinize söz verin. Kilonuz üzerinde değil, sağlığınız üzerinde yoğunlaşmak sonuçta kalıcı olarak kilo verme başarısını size getirecektir. Doğal bitkisel lif çeşitleri açısından zengin sağlıklı bir diyet yemek daha az acıkmanızı ve fazla yemeden doymanızı sağ­layacaktır. Çoğu diyet planı işe yaramamaktadır, çünkü çok fazla işlenmiş yiyecek ya da hayvansal ürün içeren modern Amerikan damak zevkine hizmet etmektedirler.
Porsiyonları ölçmeyi ve karmaşık formülleri uygulamayı bırakın. Bunun yerine, yiyebildiğiniz kadar sebze, fasulyegil ve taze meyve yiyin; bunlar dışındaki yiyecekleri azaltın. Diğer bütün tavsiyeler zekanıza hakarettir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.