Kepek Neden Oluşur?

14.03.2021
383
Kepek Neden Oluşur?

Kepek bilindiği üzere pul pul olan ve saç diplerinde biriken ölü derilerdir. Kepek ciddi bir sorun olmamakla beraber estetik kaygı meydana getirir. Saç temiz de olsa kepekli saçlar her zaman kirli bir görüntü meydana getirir.

Kepeğe karşı etkili tedavi yöntemleri arasında kepek şampuanları bulunmaktadır. Gerek eczanelerde gerek marketlerde çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kepek sorunu aslında cildin kendini yenileme sürecinde ölü deriyi dışarı atması durumundan ibarettir. Kepek sorunu meydana geldiğinde kafa derisi kaşınmaya başlar ve bu nedenle vücuttan atılan ölü deri parçaları saça yayılır.

Tedavi benzer olsa da her insanda kepeğin meydana gelme nedenleri farklıdır.

Kepek Neden Oluşur?

Kepeğin meydana gelme nedenleri..

– Ciltte Yağlanma ve Kabuklanma: Bir tür egzama olan ve tıptaki adıyla Seboreik Dermatit olan bu rahatsızlık yağlı ve kabuklu cilt sorununa neden olur. Tıbben bunun nedeni henüz anlaşılamamıştır. Uzman doktorlar bir tür mantar çeşidinin ciltte yağlanma ve kabuklanmaya neden olduğunu düşünmektedir. Bu tip sorun yaşayan kişilerin saç dipleri dışında göz kapaklarında, burun kenarlarında, kulak arkasında ve koltuk altında da kabuklanma meydana gelmektedir.

– Malasezya Mantarı: Bu mantar türü insan cildinde zararsız olarak yaşar. Ancak kontrolsüz olarak büyürse cildin yenilenme sürecini hızlandırır. Bu da kepek sorununa neden olur. Bu mantarın varlığı bağışıklık sistemini harekete geçiriyor. Bu da cildin yağlanmasına neden oluyor. Yağlanan ciltte mantarın büyümesi durumunda kepeklenme meydana gelecektir.

Kepek Neden Oluşur?

– Saçı ya az ya da çok yıkamak: Saçı az yıkamak saç derisini yağlandıracağı için kepek oluşumuna neden olur. Aynı şekilde saçı sık yıkamak da kafa derisini tahriş edeceği için kepek oluşumu kolaylaşır.

– Jöle gibi bazı şekillendirici ürünler kullanmak: Jöle, saç spreyi ve köpük benzeri malzemeler saç derisinin alerjik tepkiler verilmesine neden olur. Bu da saç derisini tahriş ederek kepeğe neden olur.

Kepek Neden Oluşur?

– Kuru cilt: Kuru cilt, soğuk hava, nemsiz ortamlar saçları iyice kurutur ve saçta kepeklenme meydana getirir.

– Sedef hastalığı: Tıpta psoriasis olarak geçen sedef hastalığı saç diplerinde pullanmaya neden olur.

Kepeğin diğer nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz: Az su içmek, stres, cilt sorunları, güneş ışığı alamadığımız havalar da kepek sorunu meydana getirmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.