Kadınlarda Genital Bölge Mantarı

20.03.2021
519
Kadınlarda Genital Bölge Mantarı

Kadınlarda Genital Bölge Mantarı

Özellikle orta yaş kadınların birçoğunun başına mutlaka gelen bir rahatsızlık olan genital bölge mantarı bakteri veya alerjik çok basit nedenlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İlk aşamada sadece akıntı ve kaşıntı olarak ortaya çıkan bulgular önlem alınarak tedaviye başlamazsa idrar yolu enfeksiyonuna dönerek sancılı bir hal alır. Bu nedenle böyle bir durumla karşı karşıya kalan kadınların uyması gereken bazı kurallara değineceğiz.

Her şeyden önce kaşıntı, akıntı ve idrarda koku bu dönemde sık rastlanan bulgulardır. Kaşınan bölgeyi tahriş etmek ise en çok yapılan hatadır. Kaşıntı sonucu tahriş olan bölge bazen o kadar sızı verir ki yürümekte hatta oturmakta bile zorlanırsınız. Bu nedenle kaşınan bölgeyi soğuk su ile sık sık yıkayın. Bu dönemde özellikle evli kadınlar cinsel ilişki sonrası mutlaka bölgeyi temizlemelidir. Bununla birlikte bu dönemde hijyene önem vermek gerekir. Çünkü mantar bir enfeksiyondur ve hijyen olamayan gölgede yayılır.

Son olarak böyle durumlarda doktora giderek antibiyotik tedavisine başlamak en mantıklısı olacaktır. Ancak eczaneden alacağınız bir kaşıntı kremi sizi rahatlatır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.